"Jak zostać gwiazdą", czyli tożsamość w czasach talent shows

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 17:00
– Tym, co było dla mnie najciekawsze i najbardziej motywujące, by zrealizować tę historię, jest bardzo aktualny temat o naszej rzeczywistości, o tym, kim dzisiaj jesteśmy w kontekście Internetu i programów opierających się na ludziach "z ulicy" – mówiła w Trójce Anną Wieczur-Bluszcz, autorka komedii obyczajowej "Jak zostać gwiazdą", który można oglądać na dużych ekranach od piątku 2 października.
Kasia Sawczuk na planie filmu Jak zostać gwiazdą:
Kasia Sawczuk na planie filmu "Jak zostać gwiazdą:Foto: mat. promocyjne/Kino Świat

Posłuchaj
49:39 2020_10_03 16_08_05_PR3_Trojkowo_filmowo.mp3 "Jak zostać gwiazdą" – poważny temat podany w nieoczywistej formie. Rozmowa z reżyserką Anną Wieczur-Bluszcz (Trójkowo, filmowo)

 

"Jak zostać gwiazdą" to drugi film reżyserki po nagrodzonym Złotym Jantarem na koszalińskim Festiwalu Młodzi i Film "Być jak Kazimierz Deyna". Jego fabuła toczy się wokół kontrowersyjnego programu telewizyjnego "Music Race", który poszukuje muzycznych talentów na terenie całej Polski. O tym, przed kim otworzą się wszystkie drzwi, a komu na głowie wyląduje kubeł zimnej wody, zdecyduje wyjątkowe jury: niegdyś popularny piosenkarz Olo (Maciej Zakościelny), królowa social mediów Ewa (Julia Kamińska) i grająca samą siebie pierwsza dama polskiego jazzu – Urszula Dudziak.

Kadr z filmu "Jak zostać gwiazdą". Na zdjęciu – Urszula Dudziak   Foto: mat. promocyjne Kadr z filmu "Jak zostać gwiazdą". Na zdjęciu – Urszula Dudziak Foto: mat. promocyjne

Na castingu, który odbywa się w rodzinnej miejscowości Ola, dochodzi do awantury. Doprowadza do niej Ostra (Katarzyna Sawczuk) – zbuntowana nastolatka oburzona arogancją jurora, który lekceważąco zachowuje się wobec matki dziewczyny (Anita Sokołowska). Skandal jest na rękę producentowi (Tomasz Karolak), który decyduje o zakwalifikowaniu Ostrej do dalszego etapu show. Wkrótce okaże się, że oprócz wybuchowego temperamentu, dziewczyna dysponuje także niesamowitym głosem. Sukces ma jednak swoją cenę, a popularność nie jest tak przyjemna, jak może się wydawać. Przed nastolatką prawdziwy pojedynek i próba charakteru – młodej gwieździe przyjdzie zmierzyć się z konkurentami na scenie i bezwzględnym światem show-biznesu, ale przede wszystkim z własnymi emocjami. 


transatlantyk 2020 1200.jpg
"Absolutnie niecovidowy" Transatlantyk

Scenariusz "Jak zostać gwiazdą" stworzyli wspólnie Piotr Jasek, Julia Kamińska oraz Wojciech Nerkowski. – Każdy scenariusz musi przejść przeze mnie, przez moje wrażenia, wrażliwość, doświadczenie. Tak też było w tym przypadku – mówiła Anna Wieczur-Bluszcz w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim. – Tym, co mnie urzekło, jest temat tożsamości w dzisiejszych czasach i to, jak się kreuje, przez co się opowiada. Ten pojemny i poważny temat można poruszyć w formie, która jest bardzo przystępna i uwodząca. To zderzenie czegoś, co jest na serio z tym, co jest wyrażone w łatwej w przyjęciu opowieści, bardzo mnie przyciągnęło – dodała.

Jak zostać gwiazdą - Zwiastun PL (Official Trailer)/Kino Helios Polska

Ponadto w audycji:

  • 10. Transatlantyk Festival w Katowicach – rozmowa z Joanną Łapińską, dyrektor programową festiwalu, zapowiedzi wydarzeń;
  • 13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator w Poznaniu – rozmowa z Marcinem Giżyckim, dyrektorem artystycznym festiwalu, zapowiedzi programowe;
  • 36. Warszawski Festiwal Filmowy – spotkanie ze Stefanem Laudynem dyrektorem festiwalu, wstępna zapowiedź programu;
  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: 
Ryszard Jaźwiński
Goście: Anna Wieczur-Bluszcz (reżyserka filmu "Jak zostać gwiazdą"), Joanna Łapińska (dyrektor programowa Transatlantyk Festival w Katowicach), Marcin Giżycki (dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu), Stefan Laudyn (dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego)
Data emisji: 03.10.2020
Godzina emisji: 16.08

mat. promocyjne/kr

Czytaj także

Kino polskie, czyli kino różnorodne. Tarnowska Nagroda Filmowa po raz 34.

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 17:00
Sobota 5 września to dzień rozpoczęcia 34. edycji festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, który to swoim patronatem objęła m.in. Trójka. Do walki o nagrody publiczności i gremiów jurorskich stanęło 13 filmów konkursowych. – Mam nadzieję, że nie będzie to pechowa trzynastka, a ta wydaje się znakomita z uwagi na poziom tych filmów. Cechą polskiej kinematografii ostatnich lat jest to, że jest bardzo różnorodne – mówił w Trójce dyrektor artystyczny wydarzenia Jerzy Armata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weneckie święto kina okiem krytyka. 77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 17:00
– To troszkę inny festiwal niż do tej pory. Siłą rzeczy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji musiał przejść pewne zmiany. Reżim sanitarny jest trzymany od samego początku do końca. W żaden sposób jednak nie przysłoniło to entuzjazmu, który daje się wyczuć w twórcach, w dziennikarzach i widzach – relacjonuje krytyk filmowy Kuba Armata, który uczestniczy w 77. edycji weneckiego święta kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"25 lat niewinności. Historia Tomka Komendy" już w kinach

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 17:00
W piątek, 18 września, na polskie ekrany wszedł dramat "25 lat niewinności. Historia Tomka Komendy". Film oparty na faktach jest zarazem debiutem fabularnym Jana Holoubka. W roli głównej możemy zobaczyć Piotra Trojana.
rozwiń zwiń