Wojna patentowa i jej ofiary

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 09:00
Andrzej Pająk (Chip.pl): Technologie mobilne obejmują około 250 tysięcy patentów. By cokolwiek zrobić trzeba sprawdzić, czy nie narusza się jednego z nich, co w przypadku małego producenta jest właściwie nierealne.
Audio
Wolontariuszem Fundacji Court Watch Polska może zostać każda osoba pełnoletnia.
Wolontariuszem Fundacji Court Watch Polska może zostać każda osoba pełnoletnia.Foto: Glow Images/East News

Wojna patentowa toczy się po cichu, ale z poważnymi konsekwencjami. Największe koncerny branży nowych technologii, przy udziale armii prawników i ekspertów, walczą na patenty. Spierają się przed sądami, kto pierwszy wymyślił, nawet najdrobniejsze rozwiązania.

Chronienie swoich rozwiązań, na które wydaje się ogromne sumy, jest zrozumiałe. Konstanty Młynarczyk z magazynu internetowego Chip.pl podkreśla, że kiedy tworzymy coś naprawdę czy rozwiązanie, czy technologię, najczęściej potrzebujemy wielu lat, żeby wprowadzić to w życie. –  Stworzenie czegoś wymaga nakładów – pracy i pieniędzy – mówi ekspert.

Z drugiej strony, specjaliści komputerowi zauważają, że patentowa wojna poważnie spowalnia rozwój, bo firmy angażują swój czas i pieniądze w tego typu spory. Jak można rozwiązać tę sytuację? Odpowiedź w dźwięku "Cyber Trójka" 7.09.2012.

"Cyber Trójka" to audycja, w której mówimy o ważnych zjawiskach dotyczących technologii i internetu. Wysłuchaj jej poprzednich wydań >>
Zapraszamy w każdy piątek o godz. 18.10.

(pg)

Czytaj także

Najnowsze technologie pozostają w ukryciu

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 16:34
Muszą poczekać nawet kilka lat na swoją kolej w marketingowym cyklu. Ciekawe jest to, że czasem dostajemy do rąk bardzo zaawansowane urządzenia, ale producenci część funkcji przed nami ukrywają.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Idealny program komputerowy daje spokój duszy

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 15:25
Konstanty Młynarczyk (Chip.pl): Idealny program komputerowy powinien być przewidywalny, to znaczy pracować w sposób stabilny i tak, żebyśmy wiedzieli, jakie rezultaty wywołają nasze akcje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dni myszki komputerowej są policzone?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2012 18:30
Pierwsza myszka weszła do powszechnego użycia 30 lat temu. Nie była wystylizowana jak te dzisiejsze (miała dwa wystające zielone przyciski) i brakowało jej precyzji.
rozwiń zwiń