"Żeby nie było śladów" polskim kandydatem do Oscara. O czym opowiada film?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 17:19
Jak ogłosił Polski Instytut Sztuki Filmowej, film "Żeby nie było śladów" o zabójstwie Grzegorza Przemyka będzie polskim kandydatem do Oscara.
Kadr z filmu Żeby nie było śladów
Kadr z filmu "Żeby nie było śladów"Foto: Image Capital Pictures/Forum

Film Jana P. Matuszyńskiego wygrał z pozostałymi trzema nominowanymi obrazami: "Najmro" Mateusza Rakowicza, "Prime Time" Jakuba Piątka i "Hiacyntem" Piotra Domalewskiego.

MDAG FB-1200.jpg
Rusza 18. edycja Millennium Docs Against Gravity. Na festiwalu 16 polskich filmów

W skład komisji, która podjęła decyzję o tym, że to właśnie ta produkcja będzie reprezentować Polskę w wyścigu po Oscara, weszli: producentka filmowa Ewa Puszczyńska, dyrektor PISF Radosław Śmigulski, prezes Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji Sean Bobbit, kompozytor muzyki filmowej Jan A.P. Kaczmarek, kierowniczka działu produkcji filmowej i rozwoju projektów filmowych PISF Małgorzata Szczepkowska-Kalemba oraz operator Łukasz Żal.

Światową premierę film "Żeby nie było śladów" będzie miał 9 września podczas festiwalu w Wenecji. W polskich kinach pojawi się 24 września.

94. ceremonię wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zaplanowano na 27 marca 2022 roku.

ng

Czytaj także

Rola Węgrów w Powstaniu Warszawskim. Tadeusz Pawlicki o filmie "Węgrzy w Warszawie"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 14:47
- Z tą tematyką zetknąłem się wiele lat temu w czasie studiów. Okazało się, że moi dwaj profesorowie uczestniczyli w tych wydarzeniach. Nagrałem rozmowę z nimi. Dopiero zetknięcie się z Marią Zimą spowodowało, że realnie przystąpiłem do pracy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tadeusz Pawlicki, reżyser filmu "Węgrzy w Warszawie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galeria samochodów – pomysł na motoryzacyjny weekend.

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 11:00
Dziś w Polskim Radiu Kierowców mamy dla Państwa propozycję na weekendowy motoryzacyjny wyjazd. Zapnijcie pasy, bo czeka nas moc moto-atrakcji!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Tomasza Komendy. Policjant CBŚP wśród laureatów nagrody Orła Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 10:05
Funkcjonariusz CBŚP, aspirant sztabowy Remigiusz Korejwo, otrzymał w tym roku nagrodę Orła Jana Karskiego za "odwagę walki z niesprawiedliwością i obnażanie jej mechanizmów". Funkcjonariusz pracował kilka lat temu przy sprawie zabójstwa, za które był niesłusznie skazany Tomasz Komenda. Asp.szt. Korjewo ustalił prawdziwych sprawców zbrodni.
rozwiń zwiń