Włodek Pawlik uhonorowany nagrodą Grammy!

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 08:30
Duży sukces odniósł polski pianista jazzowy Włodek Pawlik. Album nagrany przez niego wraz z amerykańskim trębaczem Randy Breckerem oraz Filharmonią Kaliską zdobył prestiżową nagrodę Grammy.
Prestiżową nagrodą muzyczną, nagrodzono album nagrany przez pianistę Włodka Pawlika, amerykańskiego trębacza Randy Breckera i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka
Prestiżową nagrodą muzyczną, nagrodzono album nagrany przez pianistę Włodka Pawlika, amerykańskiego trębacza Randy Breckera i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama KlockaFoto: PAP/EPA/PAUL BUCK

Wszystko zaczęło się w 2010 roku. Wtedy trio Włodka Pawlika, amerykański trębacz Randy Brecker oraz Filharmonia Kaliska pod batutą Adama Klocka wystąpili w Kaliszu z okazji 1850 rocznicy założenia tego miasta. Koncert tak się spodobał publiczności, że dwa lata później artyści spotkali się w studiu i nagrali płytę "Night in Calisia". To właśnie ten album został nagrodzony Grammy w kategorii "najlepszy album dużego zespołu jazzowego" - jednej z pięciu nagród przyznawanych artystom tego gatunku.

Koncert Włodka Pawlika w Trójce - wideo i zdjęcia >>>

Grammy to jedne z najważniejszych nagród muzycznych na świecie. Przyznawane są w ponad 80 kategoriach. Tegoroczną 56. ceremonię na żywo transmitowała telewizja CBS. Widzowie obejrzeli jednak tylko artystów popularnych gatunków muzycznych takich jak rock, pop, czy country. Pozostałe nagrody, w tym w kategoriach jazzowych, wręczono podczas osobnej uroczystości, która nie była pokazana w telewizji.

Sklep Polskiego Radia: Struny na ziemi - muzyka Włodka Pawlika do wierszy Jarosława Iwaszkiewicza >>>

Włodek Pawlik jest kompozytorem, pianistą i pedagogiem. Urodził się w 1958 roku, ukończył warszawską Akademię Muzyczną w klasie fortepianu Barbary Hesse-Bukowskiej. Studiował również na wydziale jazzowym Hochschule fur Musik w Hamburgu. W dotychczasowej karierze ma nie tylko albumy studyjne i koncertowe, ale także płyty z muzyką do filmów Marcina Wrony,  Doroty Kędzierzawskiej, Borysa Lankosza czy Petera Greenawaya. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie "Jazzowy Muzyk Roku" przyznawane przez warszawski Jazz Club Akwarium, jest laureatem Fryderyka 2005 (za "Misterium Stabat Mater").

(IAR/mk)

Zobacz więcej na temat: Jazz MUZYKA Włodek Pawlik

Czytaj także

Włodek Pawlik: u Czechowicza znajduję pełnię człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 17:55
Znakomity pianista i kompozytor Włodek Pawlik, po raz kolejny sięgnął po polską poezję. Po niezwykle udanej płycie z wierszami Iwaszkiewicza tym razem napisał muzykę do tekstów lubelskiego awangardzisty Józefa Czechowicza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodek Pawlik: z Randy'm rozumiemy się nie tylko w dźwiękach

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 17:20
W 2012 roku Włodek Pawlik nagrał płytę "Night in Calisia" z okazji 1850-lecia miasta Kalisz. O nominacji do Grammy artysta dowiedział się 7 grudnia 2013 roku. - Nie wiedziałem czy to jawa, czy sen - przyznaje w Czwórce.
rozwiń zwiń