OFF Festival: Godspeed You! Black Emperor

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 19:30
- To jedna z najważniejszych gitarowych grup ostatnich lat. W 2012 roku powrócili nową płytą po kilku latach przerwy, muzycy wznowili także koncerty - mówił w audycji "Gh+" Artur Rojek ujawniając kolejne gwiazdy, które zagrają w Katowicach w pierwszych dniach sierpnia.
Audio
  • Artur Rojek ogłasza Godspeed You! Black Emperor kolejną gwiazdą OFF Festival ("Gh+"/Trójka)
Godspeed You Black Emperor podczas występu w Londynie
Godspeed You Black Emperor! podczas występu w LondynieFoto: Justin Lynham/Flickr/CC

Godspeed You! Black Emperor
Jedna z najważniejszych gitarowych grup ostatnich dwóch dekad, a tak niewiele o nich wiadomo. Pochodzący z Montrealu nonet – tak jest, dziewięciu muzyków! – powstał w 1994 roku, pojawia się i znika, kiedy chce, nikomu się nie tłumaczy, funkcjonuje kompletnie poza show biznesem, nawet tym alternatywnym. Po dłuższej przerwie wrócili na scenę dwa lata temu, w roli kuratorów All Tomorrow’s Parties, a w 2012 roku zaskoczyli wszystkich nowym albumem, znakomitym „Allelujah! Don't Bend! Ascend!”. Koncerty postrockowego kolektywu to niesamowite doświadczenie – pogrążonym w cieniu antygwiazdorom towarzyszą sugestywne wizuale, idealnie korespondujące z mistyką dźwięków. Jedno możemy obiecać: ze spotkania z Kanadyjczykami wyjdziecie odmienieni.

Skalpel

Igor Pudło i Marcin Cichy. Didżejsko-producencki duet z Wrocławia, który za sprawą płyt wydawanych w kultowym labelu Ninja Tune potwierdził, że można być stąd i obywatelem wielkiego świata równocześnie oraz że nowoczesną elektronikę można budować w oparciu o oldskulowe i stylowe brzmienie polskiej szkoły jazzowej. Znakomicie radzą sobie również solo, ale cieszymy się, że wracają w duecie i że znów zagrają na OFF Festivalu. Oni ponoć odwzajemniają nasze uczucia, szykując wyjątkowy spektakl audiowizualny. –  Zarówno my jak i nasi fani bardzo dobrze wspominamy występ na pierwszym OFFie w Mysłowicach i cieszymy się, że nasz pełnowymiarowy powrót odbędzie się właśnie na tym festiwalu. Koncert będzie miał charakter przekrojowy. Zagramy materiał z obydwu płyt, część muzyki z Sacrum Profanum, jak i premierowe kompozycje – czytamy w oświadczeniu przygotowanym przez zespół. Jak przypomniał Artur Rojek, będzie to drugi występ formacji na festiwalu. Wcześniej grupa prezentowała się w 2006 roku. Muzycy wystąpili wówczas na scenie leśnej, w tym roku także zadeklarowali chęć zagrania właśnie tam. 

Off Festival z Trójką - strona specjalna >>>

Girls Against Boys
Weterani amerykańskiej sceny noiserockowej, wywodzący się ze środowiska waszyngtońskich hardcore’owców (przez jakiś czas nawet dzielili perkusistę z Fugazi), obecnie rezydujący w Nowym Jorku. Mniej w ich muzyce harcore’owego parcia do przodu, więcej przestrzeni i potęgi, generowanej przez dwa ryczące głośno basy. Dawno nie nagrali nowej płyty – „You Can't Fight What You Can't See” to rzecz sprzed ponad dekady – i rzadko koncertują, więc tym bardziej warto skorzystać z okazji, by zobaczyć legendę w akcji. Grupa obchodzi swoje 20-lecie i właśnie dlatego zdecydowała się zagrać kilka koncertów w Europie, m.in. na katowickim Off Festival.

Goat

Zamaskowani Szwedzi z wioski za kołem podbiegunowym. Autorzy płyty „World Music”, która pojawiła się znikąd i niespodziewanie wdarła na zestawienia najlepszych albumów 2012 roku. Zawiera pozornie chaotyczną, ale w gruncie rzeczy bardzo oryginalną i przemyślaną mieszankę kraut rocka, afrobeatu i podbitej elektroniką psychodelii, ze złotych czasów rave’u rodem. Dziennikarz brytyjskiego serwisu The Quietus twierdzi natomiast, że Goat to po prostu „voo doo, pieprzone voo doo!” I może mieć rację – nawet nie próbujcie przychodzić na koncert bez egzorcysty.

Mykki Blanco
Naprawdę nazywa się Michael David Quattlebaum Jr., a Mykki Blanco to jego kobieca strona i zarazem pseudonim artystyczny. Mykki Blanco jest czołowym przedstawicielem nowojorskiej sceny queer-rapowej, zjawiska nowego i niezwykłego w zdominowanym przez kult macho hip-hopie. Ale kwestie genderowe to jedno, a muzyka drugie – a ten Amerykanin jest naprawdę znakomity.  Mixtape "Cosmic Angel: The Illuminati Prince/ss", idealny soundtrack do szalonych, miejskich nocy, zgarnął znakomite recenzje i już upatruje się w nim zjawiska tej miary co A$AP Rocky czy Das Racist.

The Haxan Cloak

Cmentarne snuje i kościelne chóry, rzecz dla miłośników horrorów – oto The Haxan Cloak brytyjska nadzieja mrocznego ambientu i okolic. Kilka wydanych własnym sumptem epek, debiutancki album dla Aurora Borealis i wydany w ubiegłym roku jednoutworowy album „…The Men Parted The Sea To Devour The Water” to dotychczasowy dorobek 26-letniego londyńczyka Bobby’ego Krlica. Prawdziwa uczta dla masochistów wielbiących Shackletona, Lustmorda czy Demdike Stare.

Gwiazdy dołączą do My Bloody Valentine, The Walkmen i Thee Oh Sees, kultowa brytyjska The Pop Group i reaktywowana grupa Super Girl & Romantic Boys, très.b, Bisz/B.O.K Band oraz Deerhunter, Laurel Halo, Metz, Jens Lekman i Merchandise.

Informacje o biletach i karnetach na stronie www.off-festival.pl .

OFF Festival Katowice odbędzie się w pierwszy weekend sierpnia, a więc w dniach 2-4 sierpnia 2013 w Dolinie Trzech Stawów.

Zobacz więcej na temat: Artur Rojek

Czytaj także

OFF Festival Katowice 2013: znamy kolejne gwiazdy!

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 19:15
W sierpniu zagrają: The Walkmen i Thee Oh Sees, kultowa brytyjska The Pop Group i reaktywowana grupa Super Girl & Romantic Boys, a także ...
rozwiń zwiń

Czytaj także

My Bloody Valentine główną gwiazdą OFF Festival Katowice!

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 19:21
- W kontrakcie wyraźnie zostało podkreślone, że nie mogę stawiać im żadnych barier głośności - przyznał Artur Rojek ogłaszając gwiazdę w Trójkowej audycji "Gh+". Legendarna grupa My Bloody Valentine wydała właśnie nowy, wybitny album!
rozwiń zwiń