Jak w XIX wieku Europejczycy postrzegali Afrykę i Azję?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 14:15
Nowa wystawa stała w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie - "Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi". Opowiada o tym, jak postrzegano te kontynenty przez pryzmat kolekcji tworzonych w XIX i XX wieku. Wśród eksponatów m.in. strój ceremonialny królowej królestwa Bakuba.
Podróżnik Kazimierz Nowak w rozmowie z członkami plemienia Kijoku. Według opisu redakcji jest to fotografia wykonana przez Kazimierza Nowaka w trakcie jego podróży przez Afrykę w roku 1935
Podróżnik Kazimierz Nowak w rozmowie z członkami plemienia Kijoku. Według opisu redakcji jest to fotografia wykonana przez Kazimierza Nowaka w trakcie jego podróży przez Afrykę w roku 1935Foto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

– Scenariusz wystawy afrykańskiej jest osnuty wokół losów Polaków, którzy związali swój los z Afryką przez ostatnie 130 lat. Leopold Janikowski w 1889 roku otworzył pierwszą wystawę etnografii afrykańskiej w Warszawie. Przedstawił blisko 1700 obiektów, które niestety zaginęły lub zostały zniszczone podczas wojny – opowiada kurator wystawy Dariusz Skonieczko.


Posłuchaj
05:58 2020_10_14 13_23_13_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Nowa ekspozycja stała w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (Trójka do trzeciej)

– Jak była postrzegana Afryka w XIX wieku? Jako dziki kraj, gdzie rządzą czarownicy, gdzie są dzikie bestie. Ale nasi rodacy zadawali temu kłam: pierwsza polska wyprawa, w której uczestniczył Leopold Janikowski, to była wyprawa trzech przyjaciół. Weszli na 100 km w głąb Kamerunu, zaprzyjaźnili się z miejscowymi władzami, byli zapraszani do narad plemiennych – mówi Dariusz Skonieczko.

Strój królowej Bakuba/YouTube Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie


– Podróżowanie, przemieszczanie się stało się też motywem przewodnim wystawy azjatyckiej. Podróżujemy po Azji za pomocą... butów. Mamy mnóstwo par butów, bardzo ciekawych, zupełnie odmiennych od europejskich – opowiada kuratorka Ewa Małkowska-Bieniek. – Jednocześnie pokazujemy, że ta droga w ujęciu azjatyckim to jest także ścieżka własnego rozwoju, konfucjańskie tao – tłumaczy.


Posłuchaj
03:06 2020_10_14 13_38_00_PR3_Trojka_do_trzeciej.mp3 Nowa ekspozycja stała w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie cz. 2 (Trójka do trzeciej)

– Taką ścieżką jest ścieżka japońskiego miecza, kendo. Pokazujemy ciekawy wybór mieczy japońskich, głównie z XIX w., ale są też XVIII-wieczne. Te miecze są całościowo eksponowane, jak i mamy też sporą kolekcję gard, po japońsku – suba. One są dekorowane w sposób charakterystyczny dla symboliki krajów azjatyckich – mówi Ewa Małkowska-Bieniek.

Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi/YouTube Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Autor: Piotr Majewski
Autorka materiału reporterskiego: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 14.10.2020
Godzina emisji: 13.23, 13.38

pr

Czytaj także

Mężczyzna i kobieta w społecznościach muzułmańskich

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 12:30
W Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie oglądać można wystawę "Odkryte - zakryte. Mężczyzna i kobieta w społecznościach muzułmańskich". - Daliśmy pierwszeństwo mężczyznom, także w tytule, dlatego, ze to oni częściej występują w przestrzeni odkrytej, publicznej, natomiast kobiety dosłownie i w przenośni znalazły się za zasłoną - mówi kuratorka wystawy Magdalena Ginter-Frołow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uwięziony geniusz" – zbiór rycin Piranesiego do obejrzenia w Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 17:42
Zbiór rycin włoskiego rytownika i architekta Piranesiego, pochodzących z kolekcji króla Stanisława Augusta, można oglądać na wystawie w Dawnej Sieni Poselskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Wystawa "Uwięziony Geniusz Giovanni Battista Piranesi" wpisująca się w przypadający 4 października jubileusz 300. urodzin artysty będzie czynna do 5 stycznia 2021 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Willa Oksza, ulubione muzeum w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 12:30
Po ponad półrocznej przerwie, na muzealną mapę Zakopanego wraca ważny punkt: Galeria Sztuki w witkiewiczowskiej willi Oksza. A na stałej wystawie można podziwiać m.in. prace Malczewskiego i Witkacego.
rozwiń zwiń