X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska "Egiptem Europy"?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 22:00
Jedni twierdzą, że Polska pod względem klimatu zmienia się w kraj piramid i faraonów, drudzy uważają porównanie do Egiptu za trik statystyczny. Jak zalewanie Polski spowodowane ociepleniem i podniesieniem poziomu wód, ma się do jej pustynnienia? 
Audio
Mierniki pomiaru poziomu wody w rzece Biebrzy
Mierniki pomiaru poziomu wody w rzece Biebrzy Foto: shutterstock.com/Dziorek Rafal

– Egipt ma Nil i Wysoką Tamę Asuańską, która dostarcza bardzo duży zasób wody, wystarczającej do zaopatrzenia w wodę Egipcjan. W Polsce jest łącznie 64 stosunkowo niewielkich zapór, które stanowią rezerwuary wody dla gospodarki. Natomiast trudno porównywać warunki klimatyczne Egiptu i Polski – odpowiada dr hab. Andrzej Woźnica, dyrektor Śląskiego Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zapytany o zasadność porównywania Egiptu do Polski.

– Jeżeli mielibyśmy takie same ilości wody, no to Egipt jest dużo cieplejszy od Polski, więc ta woda dużo szybciej by wyparowała. Tam woda jest skoncentrowana w jednej rzece, a poza Nilem jest sucho. U nas sytuacja jest odmienna, mamy dużo małych rzeczek. Retencję mamy nie tylko w wielkich zaporach, ale także w terenie. Mamy las, który działa jak gąbka, mokradła, małe zbiorniki wodne, starorzecza, więc u nas ta woda jest dużo bardziej rozproszona i nie ma takiej sytuacji, jak w Egipcie – dodaje Marcin Popkiewicz, fizyk oraz współtwórca portalu "Nauka o klimacie".

Czy obecnie panująca susza to kolejna wyjątkowa sytuacja, czy początek większej zmiany klimatu? Czy z suszą, jaka panuje obecnie, będziemy mieli do czynienia coraz częściej?

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 dr Tomasz Rożek
Goście: Marcin Popkiewicz (fizyk, autor książek, współtwórca portalu "Nauka o klimacie"), dr hab. Andrzej Woźnica (dyrektor Śląskiego Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)
Data emisji: 25.06.2019 
Godzina emisji:
 21:08

kr/gs