Opieka społeczna dla bezdomnych kotów. Niezwykła inicjatywa poznańskiego magistratu

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 06:28
Wielu z nas czasem wystawi włóczącym się po naszej okolicy kotom miskę z wodą lub karmą. Od niedawna takie osoby mogą starać się o specjalną legitymację. W Poznaniu właśnie trwa nabór na Społecznych Opiekunów Kotów Wolno Żyjących. Każdy z nich uzyska nie tylko specjalny dokument, ale i pomoc materialną w postaci karmy, usług weterynaryjnych oraz ocieplonych domków dla kotów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Snova

kot 1200.jpg
Jak pomagać bezdomnym kotom jesienią i zimą?

Ważny element miejskiego ekosystemu

Rada Miasta Poznania postanowiła szukać domów dla bezdomnych zwierząt i otoczyć opieką te, które pozostają na ulicy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wolno żyjące koty, polując na myszy i szczury, dbają o to, by ich populacja nie rozprzestrzeniała się, co czyni miauczących pupili ważnym składnikiem miejskiego ekosystemu.  


Posłuchaj
02:30 Pora na Trojke adopcja kotow wolnozyjacych 2021_09_13-06-23-54.mp3 W Poznaniu trwa nabór na Społecznych Opiekunów Kotów Wolno Żyjących (Pora na Trójkę)

 

Wystarczy się zgłosić

By otrzymać legitymację Społecznych Opiekunów Kotów Wolno Żyjących, (których w Poznaniu jest 150 tys.), wystarczy zgłosić się do tamtejszego urzędu miasta i zobowiązać do opieki nad bezdomnymi kotami. Jedną z opiekunek jest m.in. Bernardetta Bednarek, która w zeszłym roku zapewniła dom tymczasowy 35 kotom. 

– Dom tymczasowy prowadzę od lat. Zajmujemy się głównie kastracją i sterylizacją bezdomnych kotów, a także pomocą w leczeniu. Od praktycznie 20 lat mamy swoje stado, też na ogródkach działkowych. Staramy się zapewnić im jedzenie i schronienie – opisuje swoją działalność.

Zdjecie ilustracyjne  Foto: shutterstock.com/Chizhevskaya Ekaterina Zdjecie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Chizhevskaya Ekaterina

Pomoc dla opiekunów

Teraz pomaganie będzie łatwiejsze. Osoby, które społecznie zajmują się dokarmianiem kotów, mogą otrzymać również drewniane, ocieplane domki dla kotów, którymi się opiekują. Koty mają wtedy schronienie, zwłaszcza w okresach niesprzyjającej pogody – wyjaśnia Agata Chęcińska z poznańskiego magistratu.

Małe koty w wielkim mieście./Fundacja Kocialandia

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Jacek Butlewski
Data emisji: 13.09.2021
Godzina emisji: 6.23

kr


Czytaj także

Czworonóg w podróży. Przygotowania w trzech krokach

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 07:16
Myśl o pozostawieniu naszego czworonoga w domu czy u znajomych na czas wyjazdu łamie nam serce? Planując wakacje w towarzystwie ukochanych pupili, musimy zadbać o kilka spraw. O czym należy pamiętać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już nie tylko miska z wodą. Gdyński lokal wprowadził… menu dla psów

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 08:24
Miska z wodą dla psa w restauracjach od dawna jest już standardem. Jedna z pierogarni w Gdyni postanowiła pójść o krok dalej i wprowadziła do karty psie potrawy. – Nasi goście bardzo często odwiedzają nas z psami. Miło nam, że możemy je ugościć w ciekawszej formie – mówiła reporterce Polskiego Radia Gdańsk menadżerka lokalu Agnieszka Aleniewska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plaga owadów nad polskim morzem

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 06:20
Plażowicze zmagają się z uciążliwymi komarami, tzw. przecinkami czy oprzędzikiem szarym, który jest wyjątkowo irytujący dla turystów odwiedzających wschodnią część wybrzeża.
rozwiń zwiń