Anna Grodzka: nie chodzi o opowiadanie mojej historii

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2011 23:00
- Mówię o swojej transseksualności dlatego, że to nie jest tylko moja transseksualność, to jest transseksualność tysięcy ludzi w Polsce – mówi Anna Grodzka.
Audio
Anna Grodzka
Anna GrodzkaFoto: Fot. Z archiwum Anny Grodzkiej

Anna Grodzka na świat przyszła w 1954 roku jako Krzysztof, ale już od najmłodszych lat nie mogła pogodzić się z tym, że nie urodziła się dziewczynką. W wieku 11 lat nadała sobie imię Ania. – Ja już wtedy określiłam swoją płeć w sposób jednoznaczny. Wiedziałam, że mówienie o tym boli i że nie należy tego robić – wyjaśnia.  

Okres dojrzewania był szczególnie trudny. – Ja po prostu czułam się dziewczynką, a widziałam doskonale, że zmienia się moje ciało, mój głos, w kierunku, którego nie chciałam. To było przeżycie traumatyczne – wspomina.

Mimo to próbowała prowadzić zwyczajne życie. Jako Krzysztof skończyła studia, wzięła ślub, na świat przyszedł syn. Jednak po latach i wygraniu z ciężką chorobą zrozumiała, że w końcu powinna żyć tak, jak naprawdę chce. W 2008 roku przeszła operację zmiany płci.

Kilka lat temu wspólnie z przyjaciółmi założyła fundację Trans-Fuzja, która zajmuje się pomaganiem osobom transpłciowymi. – Uznaliśmy wtedy, że po to, żeby mówić o osobach transseksualnych i transpłciowych, żeby przemawiać sensownie do społeczeństwa, trzeba przerwać tabu i mówić o tym otwarcie. Nie robimy tego po to, żeby coś zademonstrować, tylko po to, żeby wymieść spod dywanu skrzętnie zamiatany wcześniej problem – wyjaśnia. Jak przyznaje, nie bez pewnego trudu i nie bez znacznych wątpliwości podjęła decyzję o otwartym mówieniu o zmianie płci, życiu w "niewłaściwym" ciele.

Gość Michała Olszańskiego przyznaje, że media nie były zainteresowane problemem transpłciowości jako takim, zachęcały natomiast do opowiedzenia swoich prywatnych historii.  – Chciały, że tak powiem "mięska" – tłumaczy Anna Grodzka. Pierwsza polska transseksualna posłanka podkreśla, że przez opowiadanie swoich losów, opowiada historię innych transseksualnych ludzi w Polsce. – Żeby uzyskać dla nich zrozumienie – mówi.

Anna Grodzka mówi również, że jej celem jest żyć autentycznie. – Jestem wreszcie sobą – przyznaje.

"Godzina prawdy" - na antenie Trójki w piątek o godzinie 12.00.

Jeżeli przeżyliście Państwo niezwykłą historię i chcielibyście opowiedzieć o tym naszym Słuchaczom, piszcie na adres godzinaprawdy@polskieradio.pl. 

(pg)

 Zobacz więcej na temat: Anna Grodzka POLSKA

Czytaj także

Życie Anny Grodzkiej gotowym scenariuszem na film

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 14:36
Posłanka-elekt Ruchu Palikota, napisała scenariusz filmu inspirowany jej życiem. Obraz znany pod roboczym tytułem "Akt urodzenie" - będzie on opowiadał losy osoby transseksualnej.
rozwiń zwiń