Odchodzący czar warszawskiej Pragi

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 23:00
91-letni Paweł Elsztein od 30 lat fotografuje warszawską Pragę, którą zna jak mało kto. - Przed wojną to była niesłychanie ruchliwa dzielnica, mieliśmy wielkie warsztaty kolejowe, zbrojownię, fabrykę, mnóstwo sklepów, sklepików - opowiada.
Audio
  • Paweł Elsztein o warszawskiej Pradze (Godzina prawdy/Trójka)
Praga, Kamienica pod Sowami, 2010 rok
Praga, Kamienica pod Sowami, 2010 rokFoto: Wikipedia/CC/Darwinek

Paweł Elsztein podkreśla, że przed II wojną światową warszawska Praga tętniła życiem. - Na przykład ul. ul. Wileńska, kiedyś tak ruchliwa, wygląda teraz dramatycznie. Można powiedzieć, że to był bulwar Pragi, obsadzony drzewami, oświetlony elektrycznością - opowiada gość "Godziny prawdy".

Wszystkie audycje z cyklu "Godzina prawdy" znajdziesz TU<<<
Rozmówca Michała Olszańskiego wspomina, że okupacja niemiecka była potwornym ciosem dla całego miasta. - Starsi ludzie, którzy pamiętali I wojnę światową, pocieszali nas młodych, mówili, że to szybko zleci, że Zachód nam pomoże a Niemców nie trzeba się bać. A okazało się, że mieliśmy do czynienia z bestiami... - mówi.

Jak prażanie przeżyli powstanie i dlaczego Praga nadal jest niesamowicie klimatycznym miejscem? O tym wszystkim Paweł Elsztein opowiadał Michałowi Olszańskiemu. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Paweł
Paweł Elsztein

Paweł Elsztein urodził się 25 stycznia 1922 roku w Warszawie, z zawodu jest dziennikarzem, tej profesji poświęcił 30 lat życia. Pisał o swojej największej pasji, jaką jest lotnictwo. Jest autorem ponad 75 książek oraz 500 artykułów z dziedziny lotnictwa, modelarstwa i astronautyki. Za swoje osiągnięcia został uhonorowany został wieloma odznaczeniami i nagrodami państwowymi, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1983 przeszedł na emeryturę. Od tego czasu zajął się fotografią.

"Godzina prawdy" na antenie Trójki w każdy piątek o godz. 12.05.

(pg)

Zobacz więcej na temat: fotografia Praga Warszawa

Czytaj także

Zobacz zdjęcia z "najgorszej ulycy" w stolicy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 07:00
- Mieszkańcy ulicy Brzeskiej źle reagują na ludzi z aparatem - mówił w Czwórce Maciej Pisuk, fotografujący scenarzysta, który w "Stacji kultura” opowiadał o wystawie zdjęć pokazujących życie na warszawskiej Pradze Północ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wyciągnąć praskie dzieci z "trójkąta bermudzkiego"?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 15:00
Gościem audycji "Godzina prawdy" w radiowej Trójce był prezes Stowarzyszenia Serduszko dla Dzieci Jarosław Adamczuk, który prowadzi świetlice na stołecznej Pradze.
rozwiń zwiń