X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na piechotę i samotnie przez góry Iranu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 14:00
Każdy, kto choć raz zobaczy zdjęcia przywiezione przez Łukasza Supergana z dotychczasowych podróży nie może wątpić, że jego przedsięwzięcia są warte zachodu...
Audio
  • Łukasz Supergan - na piechotę, samotnie przez góry Iranu (Do południa/Trójka)
Hiszpania Góry Kantabryjskie na szlaku do Santiago de Compostela
Hiszpania Góry Kantabryjskie na szlaku do Santiago de CompostelaFoto: Łukasz Supergan

Gość Pawła Drozda dwukrotnie został już wyróżniony nagrodą podróżników - Kolosem. Jak sam mówi jest piechurem i to właśnie jego piesze wyprawy są tak doceniane. Dotąd przeszedł m.in. łukiem Karpat przez Polskę, Czechy, Słowację, Ukrainę i Rumunię. Zajęło mu to cztery miesiące. Pokonał też trasę z Warszawy do Santiago de Compostela. Za miesiąc wyrusza w 90-dniową podróż po górach Zagros w zachodnim Iranie.

Góry Zagros nie są częstym celem podróży, nie ma też o nich wielu wzmianek w przewodnikach. Podróżnik zdaje sobie sprawę z problemów, które może napotkać. - Mapy wskazują, że na mojej drodze mogą być źródła, ale aktywne tylko czasowo. Może akurat będą wyschnięte. Do tego jeszcze język perski - ja go praktycznie nie znam. Ale świadomie decyduję się na tę wyprawę i ewentualne trudności - mówi Łukasz Supergan.

Łukasz
Łukasz Supergan w drodze z Warszawy do Santiago de Compostela (Do południa/Trójka), fot. arch. pryw.

Gość Trójki nastawia się na to, że kilku długich odcinkach, nawet stukilometrowych, nie spotka żadnego człowieka. - Wiem, że mogę mieć też kłopot ze zdobyciem wody, jedzenia. Natomiast celem, który sobie wymarzyłem jest właśnie paradoksalnie spotkanie ludzi. Na tamtych terenach Iranu żyją jeszcze tradycyjne ludy koczownicze. To głównie pasterze, którzy wędrują ze swoimi stadami w poszukiwaniu dobrych miejsc. W zależności od pory roku zmieniają swoje miejsce pobytu. Takich ludzi chciałbym znaleźć i przywieźć do Polski historię o nich - opowiada gość audycji "Do południa".

Co trzeba ze sobą zabrać w tak wymagającą podróż? - W plecaku będę miał jak najmniej bagażu i jak najwięcej wody. Wezmę śpiwór, lekką płachtę biwakową zamiast cięższego namiotu. Do tego prosty zestaw do gotowania, jeden komplet ciepłej odzieży na noc i sprzęt fotograficzny - wylicza Łukasz Supergan.

- Boję się tylko tego, jak moje ciało będzie reagować na upał. Dotychczas zdarzyło mi się wędrować w temperaturze maksymalnie 35-40 stopni Celsjusza, w Iranie może być powyżej 40 stopni. Jeśli ciało nie będzie sobie radziło z takim klimatem, to będę szedł rano i wieczorami, a może nawet nocą - spekuluje rozmówca Pawła Drozda.

W najbliższy weekend będzie można spotkać Łukasza Supergana na III Plenerze Podróżniczym im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie. To impreza, na którą zapraszani są podróżnicy, którzy przemierzają świat samotnie. - Tak jak Kazimierz Nowak przed II wojną światową sam objechał w pięć lat na rowerze Afrykę, tak i teraz samotnie podróżuje wielu ludzi. Podczas pleneru opowiadają, co ich ciągnie w świat - podsumowuje gość audycji "Do południa".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy przeprowadzonej przez Pawła Drozda.

" Do południa " na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(fbi/mp)

Czytaj także

Fascynujące dwa miesiące urlopu w Iranie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 15:55
Iran kojarzy nam się z bronią atomową, rewolucją czy islamskimi fundamentalistami. Ale to nie jest prawda o tym kraju. Są tam piękne i rozległe góry, bogata historia, kultura i granaty, oczywiście te do jedzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maja Sontag: podróżowanie "po bandzie" smakuje najlepiej. Emocje są kluczowe

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 17:30
- Moja ciekawość świata jest tak mocna, że po prostu mnie wypycha. Właśnie dlatego muszę ruszać w podróż i realizować swoje pasje - mówi gość "Dobronocki" Maja Sontag podróżniczka, autorka książki "Majubaju, czyli żyrafy wychodzą z szafy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blondynka w Ugandzie slumsów się nie boi

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 16:02
Katarzyna Ludwin do Afryki pojechała na rok, jako wolontariuszka pracująca z ugandyjskimi studentami. - Mieszkałam w bardzo biednych dzielnicach, musiałam przywyknąć do szczurów i gekonów, ale tych doświadczeń nie oddałabym za nic - mówiła w Trójce podróżniczka.
rozwiń zwiń