X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trudne portugalskie rozliczenia z przeszłością

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 15:00
- "Samotność Portugalczyka" to spacer po teraźniejszości i przeszłości Portugalii - mówi w audycji "Do południa" Michał Nogaś. Przeplatają się tu opowieści i relacje osób ważnych z punktu widzenia kraju i zwykłych mieszkańców.
Audio
  • Co Portugalczykowi w duszy gra? (Do południa/Trójka)
Fragment okładki książki Samotność Portugalczyka
Fragment okładki książki "Samotność Portugalczyka"Foto: mat. prasowe

Książka "Samotność Portugalczyka" nie jest opowieścią o kraju pięknych wybrzeży i fado, lecz o Portugalii pełnej podsłuchów, cieni na ścianie, niepewności i niespełnionych obietnic. To Portugalia okrojona z terytorium i dumy - czytamy w opisie publikacji.

/
Jak przyznaje w rozmowie z Janem Niebudkiem autorka, napisanie książki wymagało od niej gruntownego przygotowania. - Przewertowałam bardzo wiele starych gazet na Uniwersytecie w Lizbonie. Odwiedziłam też mnóstwo antykwariatów. Materiały źródłowe uzupełniałam rozmowami z osobami, które znały postaci historyczne, o których piszę - przyznaje Iza Klementowska.

Portugalia była kiedyś ogromnym imperium, rządziła dużą częścią świata. - Dziś jest to niewielki kraj o marginalnej roli w Europie i na świecie. Nie może się pochwalić niczym nowym, więc sięga do tego, co stare, do kolonialnej przeszłości. W książce "Samotność Portugalczyka” sporo jest o rozliczeniu z przeszłością - tłumaczy Adriana Bąkowska, portugalska korespondentka Polskiego Radia. I dodaje, że nawet jeśli mieszkańcy Portugalii zdają sobie sprawę z tego, że wiele złego wydarzyło się w przeszłości w ich kraju, to wolą to zamieść pod dywan. - Na co dzień widać, że Portugalczycy nie lubią żadnych rozliczeń, dla nich ogromną wartością jest święty spokój. Dlatego temat dyktatury nie jest poruszany  - dodaje korespondentka.

Książka "Samotność Portugalczyka” Izy Klementowskiej ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne i jest opatrzona Trójkowym Znakiem Jakości.

"Do południa " na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00. Audycję prowadził Michał Nogaś.

(fbi, ei)

Oto lista osób, które wygrały w audycji książkę Izy Klementowskiej:

1. Pani Bożena z Łodzi

2. Pani Maria z Wrocławia

3. Pani Paulina z Falatycz

4. Pani Aneta z Krakowa

5. Pani Katarzyna z Częstochowy

6. Pan Łukasz z Częstochowy

7. Pan Mariusz z Piekar Śląskich

8. Pani Beata z Inowrocławia

9. Pani Monika z Radomia

10. Pani Katarzyna z Jarnołtówka

11. M. W. z Poznania

12. Pani Agnieszka z Warszawy

13. Pani Ola ze Starogardu Gdańskiego

14. Pani Dorota z Wrocławia

15. Pani Alicja z Białegostoku

Czytaj także

Wspomnienie o Marquezie: pisarz polityczny, ale nie agitator

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 17:38
Największą sławę przyniosła mu powieść "Sto lat samotności", sprzedawana na całym świecie w wielomiolionowych nakładach. W czwartek w Meksyku zmarł Gabriel Garcia Marquez. Wybitny pisarz, który w 1982 roku został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki wyczekiwane, czyli premiery przełomu lata i jesieni

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 14:26
Przedstawiamy przewodnik książkowy, czyli zapowiedź tego, na co czekają czytelnicy. Książki końca lata i początku jesieni, czyli wskazówka dla tych, którzy zastanawiają się, co jeszcze uda nam się do końca roku przeczytać. O pięciu tytułach, które łączy "Trójkowy Znak Jakości", opowiadamy w audycji "Do południa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jalo" Iljasa Churiego urzeka i uświadamia rzeczy najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 11:30
- To jeden z tych tekstów, które pamięta się długo, czyta się całym sobą i nosi się w sobie przez wiele dni po zakończeniu lektury, nierzadko wracając do książki - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń