X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nie taka dziewczyna" - debiut skandalistki Leny Dunham

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 14:00
"Nie taka dziewczyna" - ta książka od początku była przez wielu bardzo wyczekiwana. Debiutująca Lena Dunham zainkasowała za jej napisanie 4 mln dolarów zaliczki.
Audio
  • Rozmowa Katarzyny Borowieckiej z tłumaczką książki Dobromiłą Jankowską
  • Natalia Grzeszczyk rozmawia z krytykiem filmowym Dawidem Rydzkiem o fenomenie Leny Dunham
Aktorka, reżyserka i scenarzystka Lena Dunham wydała właśnie długo oczekiwaną książkę Nie taka dziewczyna
Aktorka, reżyserka i scenarzystka Lena Dunham wydała właśnie długo oczekiwaną książkę "Nie taka dziewczyna"Foto: Wikimedia Commons/David Shankbone

Nowojorska aktorka, scenarzystka i reżyserka ma 29 lat, jest córką dwójki cenionych artystów i wzbudza bardzo zróżnicowane emocje tych, którzy śledzą jej publiczne poczynania. - Najważniejszą cechą, za którą można cenić Lenę Dunham jest odwaga. Najbardziej przebija się do mediów to, jak często pokazuje się w swoich produkcjach nago i jak dosadnie mówi o swojej nagości, swoich problemach związanych z seksualnością. Mówi o tym z taką łatwością jakby rozmawiała o ostatnim obiedzie - opowiada w rozmowie z Natalią Grzeszczyk Dawid Rydzek, krytyk filmowy.

W 2010 roku Lena Dunham wywołała sporo zamieszania swoim pierwszym pełnometrażowym filmem "Mebelki".

Zamieszania tak skutecznego, że pod skrzydłami Judda Apatowa, zaczęła robić telewizyjny serial o czterech przyjaciółkach z Nowego Jorku. Bohaterkę "Dziewczyn" obdarzyła kilkoma swoimi, tragikomicznie wyolbrzymionymi, cechami.

Teraz światło dzienne ujrzała wyczekiwana książka Leny Dunham - "Nie taka dziewczyna". Młoda reżyserka pisze w niej o sobie, o dorastaniu, najintymniejszych problemach, które jako nadwrażliwe dziecko nowojorskich artystów rozwiązywała na sesjach terapeutycznych, o uczuciach, przyjaźni i seksie.

- Tam są takie zdania, które można by - jakkolwiek absurdalnie to zabrzmi - przepisać sobie z pamiętnika. Ja szanuję Lenę Dunham za sposób, w jaki pisze o trudnych rzeczach, na przykład uzależnieniu od leków, gwałcie, problemach z seksem czy z wagą. Opowiada tak, że nie czujemy się tym obciążeni - mówi tłumaczka książki Dobromiła Jankowska.

***

Tytuł audycji: Do południa
Autorki: Katarzyna Borowiecka, Natalia Grzeszczyk
Gość: Dobromiła Jankowska (tłumaczka książki Leny Dunham), Dawid Rydzek (krytyk filmowy)
Data emisji: 04.02.2015
Godzina emisji: 10.20

(fbi, ei)

Czytaj także

Kristen Wiig - kobieta kameleon

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 14:53
W Stanach Zjednoczonych rozpoczął się 40. sezon satyrycznego programu stacji NBC "Saturday Night Live". W licznych zestawieniach i rankingach związanych z jubileuszem wciąż pojawia się nazwisko Kristen Wiig.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka na święta. "Złota skóra", czyli literatura malowana

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 17:40
- Można odnieść wrażenie, że Carla Montero czasami opowiada historie, czasami je maluje - mówi Wojciech Charchalis, tłumacz najnowszej książki hiszpańskiej pisarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Wałkuski o tym, za co lubi Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 19:00
- Kocham Amerykę, lecz nie jest to miłość bezwarunkowa. Dostrzegam wady Ameryki, ale jest wiele powodów, dla których lubię ten kraj - mówi Marek Wałkuski.
rozwiń zwiń