Kokosy, banany, jajka - duchy pomagają swatać w Indonezji

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 13:24
Anna Jaklewicz przyznaje, że w wielu krajach ludzie oferowali jej pomoc w znalezieniu męża. Jednak rytuał, w którym brała udział w Indonezji, to zupełnie inna historia.
Audio
  • Anna Jaklewicz opowiada o niezwykłym 9-miesięcznym pobycie w Indonezji (Do południa/ Trójka)
Szamani Bissu oferowali bohaterce audycji specjalny rytuał, dzięki któremu miała znaleźć męża
Szamani Bissu oferowali bohaterce audycji specjalny rytuał, dzięki któremu miała znaleźć męża Foto: Anna Jaklewicz

- Podróżuję po wioskach i miejscach bardzo tradycyjnych, gdzie mało zrozumiałe jest to, że kobieta w wieku 30 plus może jeszcze nie mieć męża. W Indonezji uznano, że to jakaś klątwa, którą należy ze mnie zdjąć, więc szamanka zaoferowała czary - opowiadała Anna Jaklewicz.

Szamanka należała do tzw. piątej płci, a do odprawienia rytuału potrzebne jej były m.in. jajka, banany, kokosy i… papieros. Anna Jaklewicz zdradziła w audycji, jak dokładnie wyglądała wizyta u szamanki i co trzeba było robić później. Wspominała też gościnę u tzw. leśnych ludzi i opowiadała o rytualnych pogrzebach toradżów, które trwają blisko tydzień i odbyć się mogą nawet kilka lat po śmierci. A zanim do nich dojdzie, zmarli "mieszkają" w domu z rodziną.

***

Tytuł audycji: Do południa

Prowadził: Paweł Drozd

Goście: Anna Jaklewicz (podróżniczka)
Data emisji: 12.03.2014
Godzina emisji: 10.20

ei/iwo

Zobacz więcej na temat: Paweł Drozd podróże Trójka

Czytaj także

Czad i jego pustynie nie z tej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 14:45
To niemal najbiedniejszy kraj na świecie, a jednocześnie przepiękny. - To terra incognita, w ciągu czterech lat Czad odwiedziło tylko 4 tysiące turystów - mówi Artur Urbański z klubu podróżniczego Torre.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trabantem po Australii - łamanie dachu i stereotypów

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 14:10
- Chodzi głównie o świetną zabawę i potężną dawkę humoru. To maszynka do łamania stereotypów - mówi o podróży trabantami Marek Tomalik, znawca Australii i doradca w projekcie Transtrabant 2015.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozdro z KRLD, czyli jak wygląda Korea Północna

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 17:00
- Podczas wycieczki do Korei zawsze się coś dzieje i zawsze jest to dziwne, ciekawe, niezwykłe i nowe. Przede wszystkim nowe - mówi autor bloga "Pozdro z KRLD" Emil Truszkowski.
rozwiń zwiń