Średniowieczne legendy widziane oczami Tolkiena

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 12:30
"Beowulf" to poemat spisany w XI wieku i będący absolutnym pomnikiem literatury angielskiej. Opowiadana przed wiekami legenda trafia do współczesnego czytelnika dzięki talentowi… J.R.R. Tolkiena.
Audio
 • Średniowieczne legendy widziane oczami Tolkiena (Do południa/Trójka)
Staroangielską legendę przeniósł na wielki ekran reżyser Robert Zemeckis. W filmie zagrali między innymi Ray Winstone, Anthony Hopkins, Angelina Jolie i John Malkovich
Staroangielską legendę przeniósł na wielki ekran reżyser Robert Zemeckis. W filmie zagrali między innymi Ray Winstone, Anthony Hopkins, Angelina Jolie i John MalkovichFoto: materiały promocyjne

J.R.R. Tolkien znany jest głównie jako autor powieści "Władca Pierścieni". Niewielu wielbicieli jego twórczości wie, że był on również doskonałym tłumaczem literatury staroangielskiej. W wieku 34 lat przetłumaczył "Beowulfa" - historię wojownika, który stanął do walki z potworami nękającymi królestwo Hrothgara.

Wyd. Prószyński i S-ka Wyd. Prószyński i S-ka

W audycji "Do południa" Wioletta Myszkowska pyta tłumaczki polskiego wydania poematu, co może przekonać czytelnika znad Wisły do poświęcania czasu na lekturę dzieła, które pochodzi z zupełnie innego niż nasz kręgu kulturowego i mówi o zupełnie nieznanych nam czasach. Rozmówczynie dziennikarki opowiadają o średniowiecznych obyczajach, przyglądaniu się przeszłości i godnym legendy stylu Tolkiena.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś
Autorka materiału:
Wioletta Myszkowska  
Goście: Katarzyna Staniewska (tłumaczka polskiego wydania "Beowulfa"), Agnieszka Sylwanowicz (tłumaczka polskiego wydania "Beowulfa"), Joanna Malita (pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Data emisji: 10.12.2015
Godzina emisji: 11:32

iwo/ei

Oto lista osób, które otrzymają książkę "Beowulf":

 1. Adam z Andrychowa
 2. Monika z Krosna
 3. Kamila z Jaszkowej Górnej
 4. Roma z Szydłowa
 5. Małgorzata z Rogalina
 6. Bogdan z Niemców
 7. Anna z Grodkow
 8. Jacek z Woźnik
 9. Dorota z Jasła
 10. Joanna z Krakowa

Czytaj także

"El Negro i ja", czyli pytania o Europę, rasizm i inność

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 14:42
"El Negro i ja" to reporterska próba odtworzenia życia tzw. buszmena z Banyoles - zmumifikowanego, wypchanego człowieka, który aż do lat 90. XX wieku był wystawiany publicznie jako eksponat muzealny.
rozwiń zwiń