X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Średniowieczne legendy widziane oczami Tolkiena

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 12:30
"Beowulf" to poemat spisany w XI wieku i będący absolutnym pomnikiem literatury angielskiej. Opowiadana przed wiekami legenda trafia do współczesnego czytelnika dzięki talentowi… J.R.R. Tolkiena.
Audio
 • Średniowieczne legendy widziane oczami Tolkiena (Do południa/Trójka)
Staroangielską legendę przeniósł na wielki ekran reżyser Robert Zemeckis. W filmie zagrali między innymi Ray Winstone, Anthony Hopkins, Angelina Jolie i John Malkovich
Staroangielską legendę przeniósł na wielki ekran reżyser Robert Zemeckis. W filmie zagrali między innymi Ray Winstone, Anthony Hopkins, Angelina Jolie i John MalkovichFoto: materiały promocyjne

J.R.R. Tolkien znany jest głównie jako autor powieści "Władca Pierścieni". Niewielu wielbicieli jego twórczości wie, że był on również doskonałym tłumaczem literatury staroangielskiej. W wieku 34 lat przetłumaczył "Beowulfa" - historię wojownika, który stanął do walki z potworami nękającymi królestwo Hrothgara.

Wyd. Prószyński i S-ka Wyd. Prószyński i S-ka

W audycji "Do południa" Wioletta Myszkowska pyta tłumaczki polskiego wydania poematu, co może przekonać czytelnika znad Wisły do poświęcania czasu na lekturę dzieła, które pochodzi z zupełnie innego niż nasz kręgu kulturowego i mówi o zupełnie nieznanych nam czasach. Rozmówczynie dziennikarki opowiadają o średniowiecznych obyczajach, przyglądaniu się przeszłości i godnym legendy stylu Tolkiena.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś
Autorka materiału:
Wioletta Myszkowska  
Goście: Katarzyna Staniewska (tłumaczka polskiego wydania "Beowulfa"), Agnieszka Sylwanowicz (tłumaczka polskiego wydania "Beowulfa"), Joanna Malita (pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Data emisji: 10.12.2015
Godzina emisji: 11:32

iwo/ei

Oto lista osób, które otrzymają książkę "Beowulf":

 1. Adam z Andrychowa
 2. Monika z Krosna
 3. Kamila z Jaszkowej Górnej
 4. Roma z Szydłowa
 5. Małgorzata z Rogalina
 6. Bogdan z Niemców
 7. Anna z Grodkow
 8. Jacek z Woźnik
 9. Dorota z Jasła
 10. Joanna z Krakowa

Czytaj także

"El Negro i ja", czyli pytania o Europę, rasizm i inność

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 14:42
"El Negro i ja" to reporterska próba odtworzenia życia tzw. buszmena z Banyoles - zmumifikowanego, wypchanego człowieka, który aż do lat 90. XX wieku był wystawiany publicznie jako eksponat muzealny.
rozwiń zwiń