Słynne obrazy w 3D - sztuka dostępna dla niewidomych

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 13:40
Wydruk słynnego dzieła w technologii 3D, a do tego dźwiękowy opis tego, co dzieje się na płótnie - oto udogodnienia, dzięki którym niewidomi mogą poczuć się zaproszeni do świata malarstwa.
Audio
  • Słynne obrazy w 3D - sztuka dostępna dla niewidomych (Do południa/Trójka)
Przykład realizacji obrazu w technice 3D
Przykład realizacji obrazu w technice 3DFoto: mat. prasowe firmy 3DPhotoWorks

Na razie nad takimi obrazami pracuje firma 3DPhotoWorks ze Stanów Zjednoczonych. Jak mówi pomysłodawca i współzałożyciel przedsięwzięcia John Olson, niewidomi, którzy dotykają trójwymiarowej wersji "Mona Lisy", w końcu widzą jej uśmiech... - Wodząc palcami po obrazie Van Gogha, możemy poczuć jego fakturę - pociągnięcia pędzla artysty - dodaje Olson.

Jak brzmią opisy obrazów, w jaki sposób się uruchamiają? I jaką rolę odgrywa muzyka puszczana w tle? To wszystko wyjaśniamy w materiale Natalii Grzeszczyk. Zachęcamy do posłuchania.

***

Autor: Natalia Grzeszczyk
Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Data emisji: 3.02.2016
Godzina emisji: 10.19

fbi/iwo

Czytaj także

Szkice na serwetkach, czyli sztuka Rafała Olbińskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 14:58
W piątek 29 maja na naszej antenie odbędzie się licytacja prac Rafała Olbińskiego. Na naszych słuchaczy czekają inkografie, szkice i unikatowa książka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talenty Trójki. "Świat młodej sztuki jest zróżnicowany"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 12:12
Poznaliśmy finalistów konkursu Talenty Trójki 2015. - Ich prace nie są powtórzeniem czegoś, co wcześniej zrobił ktoś inny - mówi Piotr Rypson, wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń