Życie Iny Benity. Prawda odkryta po latach

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 11:00
Miała burzliwy życiorys obrośnięty legendami i bagażem plotek godnym gwiazdy filmowej. Przez wiele lat sądzono, że zginęła podczas Powstania Warszawskiego w kanałach, razem z maleńkim synem Tadeuszem, który – jak powtarzano – był owocem romansu z oficerem Wehrmachtu…
Audio
  • Ina Benita i jej życie pełne tajemnic (Do południa/Trójka)
Ina Benita w 1937 roku
Ina Benita w 1937 rokuFoto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

Ina Benita 1200.jpg
Polska Mae West i jej sekrety

– Ina Benita to jedna z największych gwiazd polskiego międzywojennego kina. Platynowowłosa femme fatale, kochana przez widzów i zafascynowanych nią dziennikarzy filmowych magazynów. Ambitna, pełna uroku i utalentowana aktorka pracowała nie tylko w kinie. Upominały się o nią teatry i rewie – przypomina Katarzyna Borowiecka. Pojawiające się wciąż na jej temat artykuły internetowe świadczą, że aktorka wciąż fascynuje. Wiele zagadek, które skrywało jej życie, udało się rozwikłać niedawno Piotrowi Gackowi, autorowi książki "Ina Benita. Za wcześnie na śmierć". 

Okładka książki "Ina Benita za wcześnie na śmierć", Krytyka Polityczna Okładka książki "Ina Benita za wcześnie na śmierć", Krytyka Polityczna

Publikacja książki zbiegła się z finałem internetowego śledztwa, prowadzonego przez Marka Telera, studenta dziennikarstwa, który pisze również dla portalu histmag.org. Jak wspomina rozmówca Katarzyny Borowieckiej, na jednym z portali internetowych w lutym 2018 roku pod artykułem o Inie Benicie, pojawił się komentarz domniemanego wnuka Iny. – W październiku pojawił się kolejny, tym razem słoweńskiego polityka Ingo Pascha, który był jednym z ministrów w pierwszym rządzie Słowenii po rozpadzie Jugosławii. Napisał on, że drugą żoną jego ojca była Ina Florow-Bułhak, a wiemy, że tak brzmiało prawdziwe nazwisko Iny Benity – opowiada Marek Teler.

Do jakich członków rodzinny Iny Benity udało się dotrzeć Markowi Telerowi? Jak aktorka wspierała podczas II wojny światowej polskie podziemie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Piotr Baron
Autorka materiału: Katarzyna Borowiecka 
Data emisji: 14.05.2019
Godzina emisji:
10.41

gs/ab

Czytaj także

Światowy Dzień Poezji w radiowej Trójce

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 14:35
To były wyjątkowe trzy godziny w paśmie "Do południa". W związku ze Światowym Dniem Poezji zaprezentowaliśmy utwory, do których teksty pisali wielcy, zarówno polscy, jak i zagraniczni poeci. Nie zabrakło też występów na żywo.
rozwiń zwiń