X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Biblioteki, najpiękniejsze miejsca na świecie!

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 20:00
To nie tylko miejsca obcowania z literaturą, do biblioteki można pójść zjeść, spotkać się z przyjaciółmi czy wybrać się koncert. W "Do południa" zwiedzaliśmy najpiękniejsze biblioteki.
Audio
Duńska Biblioteka Królewska
Duńska Biblioteka KrólewskaFoto: Thue/Wikipedia/domena publiczna

Na początku roku jeden z magazynów internetowych, zajmujący się kulturą, sztuką i architekturą, przypomniał listę 25 najpiękniejszych bibliotek publicznych na świecie…

Wszystkie zdjęcia i wspaniałe budynki do zobaczenia TU >>

Nie znalazł się na niej, niestety, żaden polski budynek – ale wkrótce może się to zmienić! Otwarte w październiku 2012 roku w Katowicach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka – CINiBA zdobyło wiele prestiżowych nagród, wśród nich tytuł Najlepszego Budynku Użyteczności Publicznej, nagrodę SARP oraz Grand Prix Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku. O budynku , "Rudzielcu", bo tak gmach CINiBA nazywają mieszkańcy stolicy Śląska, Annie Dudzińskiej z Radia Katowice opowiadali projektanci Dariusz Herman i Piotr Śmierzewski, którzy starali się nadać mu aurę tajemniczości. - Patrząc na niego ciężko dostrzec ile ma kondygnacji, tak jak trudno sobie wyobrazić, ile jest tam książek - mówią goście "Do południa". Sercem budynku jest oczywiście czytelnia, gdzie dominują beton i drewno.

Centrum
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA), fot. Zpz/Wikimedia Commons/lic. CC

Wśród najpiękniejszych bibliotek świata znalazła się Duńska Biblioteka Królewska, nazywana Czarnym Diamentem, m.in. za sprawą elewacji wykonanej z czarnego granitu. - Znajdują się tam niezwykle istotne dla kultury rękopisy Kierkegaarda, ale jest też miejsce na bardziej swobodną działalność, funkcjonują sala koncertowa, księgarnia czy restauracja. Taki podział przestrzeni w latach 90. gdy powstawała placówka był rewolucją. Biblioteka dzięki przeszkleniom zapewnia czytelnikom światło naturalne - mówi Kristian Ahlmark z pracowni architektonicznej schmidt/hammer/lassen architects, który pracował przy jej projektowaniu.

Zachwyca także Miejska Biblioteka w Amsterdamie o powierzchni ponad 28 tys. metrów kwadratowych. Imponuje w niej nie tylko kolekcja książek, ale także parking rowerowy zaplanowany na 2 tys. jednośladów, który jednak okazał się... zbyt mały. O tym budynku, w rozmowie z Janem Niebudkiem, opowiadał jego projektant Jo Coenen.

Audycję prowadził i przygotował Michał Nogaś.
"Do południa" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku od 9.00 do 12.00. Zapraszamy.

Czytaj także

Nagroda dla Polski na Biennale w Wenecji!

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 12:40
Pawilon autorstwa Katarzyny Krakowiak otrzymał wyróżnienie na 13. Międzynarodowej Wystawie Architektury
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda dla Ambasady Polski w Strasburgu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 18:21
Renowacja zabytkowych budynków zdecydowanie się opłaca; za taką bowiem działalność ambasada Polski w Strasburgu otrzymała Grand Prix.
rozwiń zwiń