X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Orzeł może. Patriotyzm jest w nas

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 11:42
Godło narodowe może inspirować do refleksji nad patriotyzmem i wytężonej pracy twórczej. Przekonują o tym artyści, którzy polskiemu godłu poświęcają swoją pracę. Jeden z nich chciał orła "uporządkować", drugi nieco przetworzyć, Joannie Mielewczyk opowiadali jak inspiruje orzeł.
Audio
  • Joanna Mielewczyk sprawdzała, jak artystów inspiruje godło narodowe (Do południa/ Trójka)
Godło Polski
Godło PolskiFoto: Zygmunt Kamiński/wikipedia

- Naużywamy słowa "patriotyzm" i to w sytuacjach, w których właściwie nie powinniśmy o tym patriotyzmie mówić. Najważniejszy jest patriotymz "tu i teraz". Tu żyję, tu płacę podatki i staram się być jak najbogatszy, bo jeżeli będę bogaty, to państwo będzie bogate - mówi Andrzej-Ludwik Włoszczyński , grafik, który projektowi Orli dom poświęcił kilka lat pracy.

Trójkowy pokaz mody inspirowanej "Orłem"

Zaczęło się niepozornie. Artysta chciał stworzyć taki wzór orła, który mógłby funkcjonować i nie sprawiać kłopotu. Osiem lat temu Andrzej-Ludwik Włoszczyński. uznał, że już ma dość gadania i pisania o tym, że jest źle, że tablice na każdym urzędzie, szkole i przedszkolu mają innego orła.

- Wiem jak męczą się z tym moi koledzy, odtwarzając orła ze skanu, żeby mieć "własnego". Każde odtworzenie niesie za sobą problem natury namulanej - zaznacza rozmówca Joanny Mielewczyk i podkreśla, że od sprawności grafika i dokładności skanu zależy wygląd orła na każdej tablicy urzędowej. - Żeby coś zrobić dobrze, trzeba mieć świadomość tego, co było wcześniej. I zaczęło się mozolne szukanie po źródłach jak to wyglądało od początku - opowiada grafik.

Fascynujące opowieści o historii godła

Godło zafascynowało także artystę Jaremę Drogowskiego . Tak powstała wystawa "Kto ty jesteś" , którą można do końca maja oglądać w warszawskiej galerii Propaganda. - Orzeł może inspirować. Orzeł w tym przypadku jest wykorzystany jako element, który w każdym z Polaków jest zakorzeniony. Wykorzystując orła wykorzystuję jakby DNA każdego z nas - opowiada Jarema Drogowski.

Artysta przekonuje, że nadeszły czasy, które sprzyjają temu, żeby zająć się orłem, spojrzeć na niego na nowo, zobaczyć czym jest godło narodowe dla nas. - Moja wystawa jest poniekąd zwróceniem godła ludziom,  wyciągnięcie go z zamierzchłej przeszłości do domów, do ludzi - wyjaśnia.

Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotowała Joanna Mielewczyk.

 

Zobacz więcej na temat: Orzeł może patriotyzm

Czytaj także

Patriotyzm młodych. Jak wygląda miłość do ojczyzny, gdy nie ma wroga

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 10:20
- Wielu młodych ludzi jest przywiązanych do Polski, decyzja o wyjeździe nigdy nie jest dla nich łatwa, jednocześnie dystansują się od wszystkich wyznaczników patriotyzmu, nacjonalizmu, dumy narodowej - mówi prof. dr hab. Wojciech Burszta ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Orzeł może" przełamywać stereotypy. "Potrzebne są różne interpretacje wspólnoty narodowej"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 16:17
- My jesteśmy przyzwyczajeni do patriotyzmu wspólnotowego, plemiennego, a nie tego obywatelskiego, w którym każdy z nas czuje się patriotą, ale o tyle, o ile wniósł jakiś wkład do tego dobra wspólnego, którym jest Ojczyzna - mówił w "Klubie Trójki" dr Andrzej Bukowski, socjolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowy pokaz mody inspirowanej "Orłem”

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 08:54
Młoda polska projektantka, Ula Rzepniewska, przygotowała kolekcję inspirowaną akcją społeczną "Orzeł może”. Zaprezentujemy ją podczas wyjątkowego pokazu 4 czerwca w warszawskiej Sali Kongresowej.
rozwiń zwiń