Orzeł może. Patriotyzm jest w nas

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 11:42
Godło narodowe może inspirować do refleksji nad patriotyzmem i wytężonej pracy twórczej. Przekonują o tym artyści, którzy polskiemu godłu poświęcają swoją pracę. Jeden z nich chciał orła "uporządkować", drugi nieco przetworzyć, Joannie Mielewczyk opowiadali jak inspiruje orzeł.
Audio
  • Joanna Mielewczyk sprawdzała, jak artystów inspiruje godło narodowe (Do południa/ Trójka)
Godło Polski
Godło PolskiFoto: Zygmunt Kamiński/wikipedia

- Naużywamy słowa "patriotyzm" i to w sytuacjach, w których właściwie nie powinniśmy o tym patriotyzmie mówić. Najważniejszy jest patriotymz "tu i teraz". Tu żyję, tu płacę podatki i staram się być jak najbogatszy, bo jeżeli będę bogaty, to państwo będzie bogate - mówi Andrzej-Ludwik Włoszczyński , grafik, który projektowi Orli dom poświęcił kilka lat pracy.

Trójkowy pokaz mody inspirowanej "Orłem"

Zaczęło się niepozornie. Artysta chciał stworzyć taki wzór orła, który mógłby funkcjonować i nie sprawiać kłopotu. Osiem lat temu Andrzej-Ludwik Włoszczyński. uznał, że już ma dość gadania i pisania o tym, że jest źle, że tablice na każdym urzędzie, szkole i przedszkolu mają innego orła.

- Wiem jak męczą się z tym moi koledzy, odtwarzając orła ze skanu, żeby mieć "własnego". Każde odtworzenie niesie za sobą problem natury namulanej - zaznacza rozmówca Joanny Mielewczyk i podkreśla, że od sprawności grafika i dokładności skanu zależy wygląd orła na każdej tablicy urzędowej. - Żeby coś zrobić dobrze, trzeba mieć świadomość tego, co było wcześniej. I zaczęło się mozolne szukanie po źródłach jak to wyglądało od początku - opowiada grafik.

Fascynujące opowieści o historii godła

Godło zafascynowało także artystę Jaremę Drogowskiego . Tak powstała wystawa "Kto ty jesteś" , którą można do końca maja oglądać w warszawskiej galerii Propaganda. - Orzeł może inspirować. Orzeł w tym przypadku jest wykorzystany jako element, który w każdym z Polaków jest zakorzeniony. Wykorzystując orła wykorzystuję jakby DNA każdego z nas - opowiada Jarema Drogowski.

Artysta przekonuje, że nadeszły czasy, które sprzyjają temu, żeby zająć się orłem, spojrzeć na niego na nowo, zobaczyć czym jest godło narodowe dla nas. - Moja wystawa jest poniekąd zwróceniem godła ludziom,  wyciągnięcie go z zamierzchłej przeszłości do domów, do ludzi - wyjaśnia.

Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotowała Joanna Mielewczyk.

 

Zobacz więcej na temat: Orzeł może patriotyzm

Czytaj także

Patriotyzm młodych. Jak wygląda miłość do ojczyzny, gdy nie ma wroga

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2013 10:20
- Wielu młodych ludzi jest przywiązanych do Polski, decyzja o wyjeździe nigdy nie jest dla nich łatwa, jednocześnie dystansują się od wszystkich wyznaczników patriotyzmu, nacjonalizmu, dumy narodowej - mówi prof. dr hab. Wojciech Burszta ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Orzeł może" przełamywać stereotypy. "Potrzebne są różne interpretacje wspólnoty narodowej"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 16:17
- My jesteśmy przyzwyczajeni do patriotyzmu wspólnotowego, plemiennego, a nie tego obywatelskiego, w którym każdy z nas czuje się patriotą, ale o tyle, o ile wniósł jakiś wkład do tego dobra wspólnego, którym jest Ojczyzna - mówił w "Klubie Trójki" dr Andrzej Bukowski, socjolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowy pokaz mody inspirowanej "Orłem”

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 08:54
Młoda polska projektantka, Ula Rzepniewska, przygotowała kolekcję inspirowaną akcją społeczną "Orzeł może”. Zaprezentujemy ją podczas wyjątkowego pokazu 4 czerwca w warszawskiej Sali Kongresowej.
rozwiń zwiń