X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trójka na Słowacji. "Winami konkurować może z Francją"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 12:00
Piwo nie jest tu traktowane jako napój alkoholowy - przypomina Piotr Mikita. Natomiast Słowacja odnosi coraz większe sukcesy w produkcji wina. – W zeszły weekend odbyły się światowe targi, podczas których zdobyliśmy 60 medali, więc możemy konkurować z najlepszymi - uważa Jozef Zwoleński, właściciel winnicy.
Audio
  • Dobré ráno z Bratyslawy! (Do południa/Trójka)
  • Słowacja w Unia Europejska: spełniły się nasze marzenia (Do południa/Trójka)
  • Hokej największą miłością Słowaków (Do południa/Trójka)
  • Słowacy o euro (Do południa/Trójka)
  • Czechosłowacja czyli Czechy i Słowacja (Do południa/Trójka)
  • Kraj piwem i winem płynący (Do południa/Trójka)
  • Słowacy i mniejszości narodowe (Do południa/Trójka)
  • Językowe podobieństwa i różnice (Do południa/Trójka)
  • Słowackie pokolenie Y (Do południa/Trójka)
Dunaj
DunajFoto: G. Darmetko/ PR

Jacy są Słowacy? - Bardzo pogodni, pomocni, a mieszkanki Bratysławy chętnie noszą kolor różowy – opowiada goszcząca na Słowacji dziennikarka Trójki Gabi Darmetko. Jej zdaniem niewiele wiemy o naszych sąsiadach, których jest 5,5 miliona. Słowacy np. produkują najwięcej samochodów na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

W czasie swojego pobytu w Bratysławie wysłanniczka Trójki spotkała się z legendą hokeja, a obecnie europosłem Petrem Šťastným. - Spełniło się to, o czym kiedyś marzyłem dla mojego kraju. Staliśmy się częścią Wspólnoty dla której najważniejsza jest wolność. Teraz jestem rozczarowany, bo widzę, że moim krajem rządzą przestępcy, dawni komuniści i ludzie, którym nie zależy na dobru kraju, dla nich ważne są własne interesy i władza – mówił polityk.

Chcesz się zrelaksować? Jedź na Słowację!

Słowacy kochają hokej, tę miłość widać wszędzie. W sklepach zamiast koszulek piłkarskich sprzedaje się koszulki hokejowe. Podczas mistrzostw świata ulice pustoszeją, do tego każdy Słowak potrafi jeździć na łyżwach, a lodowisko jest w prawie każdej miejscowości. Hokejowe drużyny mają nawet szkoły.

Wszyscy doskonale znają powiedzenie: Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Słowacja była 9 wieków pod okupacją węgierską, i przysłowie opisuje właśnie relacje między Polakami a Słowakami - uważa jeden z gości Trójki.

"Zawsze czyli czasami". Polsko słowackie pułapki językowe >>>

1 stycznia 1993 w miejsce Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa: Czechy i Słowacja. Jak Słowacy wspominają czas życia razem z Czechami i dlaczego podział państwa by dla nich taki trudny?

Audycję prowadziły Gabriela Darmetko z Bratysławy i Katarzyna Borowiecka z Myśliwieckiej 3/5/7.

Audycja powstała we współpracy z Parlamentem Europejskim.

Czytaj także

Rozsmakuj się w Finlandii z Trójką!

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2012 18:13
W specjalnym wydanie audycji "Do południa" poświęconym Finlandii mówiliśmy m.in. o fińskim kinie, muzyce, sposobie na życie i... autobusie, w którym zbudowano saunę
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójka z Rzymu. "Włosi są po prosu genialni"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2013 09:21
W specjalnym wydaniu "Do południa" gościliśmy w słonecznej Italii. Jak podkreśla Jarosław Mikołajewski, szef Instytutu Polskiego w Rzymie, Włosi to naród pełen niespodzianek. - Dla nich czerwone światło to... raczej sugestia niż nakaz - dodaje przebywający w Rzymie Paweł Drozd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szukasz pracy za granicą – jedź na Słowację

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 15:30
Do wyjazdu w celach zarobkowych zachęcano dziś w Nowym Sączu podczas Transgranicznych Targów Pracy. Ofert nie brakuje, głównie dla fachowców - przekonuje Martina Prewużniakowa z Urzędu Pracy w Starej Lubowni na Słowacji.
rozwiń zwiń