Badjao. Poznaj tajemnice ludzi ze skrzelami!

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 17:54
- Mieli swój własny raj i doprowadzili sztukę freedivingu do perfekcji. Badjao, którzy urodzili się na łodzi i żyją na łodzi, zapadają na chorobę lądową, gdy wyjdą na brzeg - opowiada Eliza Kubarska, która przygotowuje film o tej niezwykłej, mało znanej społeczności.
Audio
  • Eliza Kubarska o tym jest niezwykłego w ludziach z plemienia Badjao (Do południa/ Trójka)
Legenda mówi, że ich przodkowie zamiast płuc mieli skrzela i dlatego dzisiejsi Badjao potrafią tak długo przebywać głęboko pod wodą, by tam polować na ryby i zbierać owoce morza.
Legenda mówi, że ich przodkowie zamiast płuc mieli skrzela i dlatego dzisiejsi Badjao potrafią tak długo przebywać głęboko pod wodą, by tam polować na ryby i zbierać owoce morza.Foto: David Kaszlikowski

W Azji Południowo-Wschodniej, przy ciepłych i przejrzystych morzach Malezji i Filipin, żyje lud Badjao. Legenda mówi, że ich przodkowie zamiast płuc mieli skrzela i dlatego dzisiejsi Badjao potrafią tak długo przebywać głęboko pod wodą, by tam polować na ryby i zbierać owoce morza.

To była pierwsza informacja, jaką dostała Eliza Kubarska. Uwierzyła, gdy zanurzyła się pod wodę i zobaczyła, co ci ludzie potrafią zrobić. - Freedivingu można się nauczyć, ale jeżeli nagle cała społeczność w ten sposób się zachowuje, jakby wogóle nie musieli oddychać, to znaczy, że odkryłam coś bardzo niezwykłego - opowiada rozmówczyni Pawła Drozda.

Eliza Kubarska wróciła niedawno do Polski i wiele godzin spędza w studiu montażowym nad filmem dokumentalnym o ludzie Badjao, którego członkowie od setek lat żyją na morzu, a właściwie pod wodą. Podobno ich dzieci szybciej uczą się pływać niż chodzić. Dzisiaj Badjo wypierani są przez luksusowe hotele, a przyszłość "Cyganów morza" stoi pod znakiem zapytania. - Na łodziach czują się wolni. To nie był lud, który walczył; to był lud, który zawsze uciekał i żył w swoim raju; w prostu sposób, ale w całkowitej harmonii z naturą - opowiada specjalistka od trudnych wyzwań, alpinistka, podróżniczka i filmowiec.

Jak wyjaśnia gość "Do południa", ten raj został odkryty także przez naszą cywilizację. - Rejony, które niegdyś należały tylko do Badjao, w tym momencie stają się najpopularniejszymi miejscami do nurkowania - wyjaśnia. Turystyka rozwija się bardzo intensywnie, a Badjao są brutalnie przesiedlani.

Film dokumentalny Elizy Kubarskiej jest w fazie produkcji; prawdopodobnie do końca roku powstanie wersja telewizyjna. - Moim marzeniem jest realizacja filmu pełnometrażowego. Zdjęcia, które zrobiliśmy są bardzo spektakularne, a historia jest bardzo wzruszająca - mówi gość Trójki.

Jak można wesprzeć powstanie filmu pełnometrażowego? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą prowadził Paweł Drozd.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku między godziną 9.00 a 12.00. Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: Paweł Drozd podróże

Czytaj także

Piotr Pustelnik: spadł z Broad Peak, kupił linę i wrócił

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 15:38
– Dla mnie niedogodności wejścia są oczywiste, ale satysfakcja i motywacja to motor napędzający. I trzeba pamiętać, że w górach nikt i nic nie zwalnia z myślenia – powiedział w Trójce himalaista Piotr Pustelnik, jeden z trzech Polaków, którzy zdobyli Koronę Himalajów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mistrzyni freedivingu: leżę na wodzie, nie oddycham, medytuję

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 13:19
- Mój rekord w statycznym wstrzymywaniu oddechu to 6 minut. Wygląda to tak, że leżę 6 minut na wodzie, z głową do dołu i medytuję. Tak można to nazwać – opowiadała w Trójce Agata Bogusz, rekordzistka Polski w nurkowaniu głębinowym i propagatorka freedivingu.
rozwiń zwiń