Bohater powieści: ta książka połączy nas po 20 latach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 12:55
Osiem postaci, wszystkie doskonale znane autorce powieści. Jedną z nich jest jej syn. Książka Ewy Karwan-Jastrzębskiej "Banda Michałka" może niektórym przypominać przygody Mikołajka. Autorka nie wypiera się podobieństw, ale pisze o swoich bohaterach we własnym stylu.
Audio
  • "Ta powieść połączy nas po 20 latach" (Do południa/Trójka)
Wiele historii z książki Ewy Karwan-Jastrzębskiej rozgrywa się na warszawskim Żoliborzu
Wiele historii z książki Ewy Karwan-Jastrzębskiej rozgrywa się na warszawskim ŻoliborzuFoto: Ania0ania/wikimedia commons

Syn autorki, opisany w książce, w rzeczywistości ma na imię Mikołaj. Każdy z rozdziałów powieści, a jest ich 19,  to osobna historia. Poznamy szkolne i podwórkowe historie z udziałem zgranej paczki przyjaciół, czyli tytułowej "Bandy Michałka".

- To grupa młodych ludzi, którzy mają genialne pomysły, ale przede wszystkim są zabawni. Słuchając i obserwując przyjaciół mojego syna, nie byłam w stanie uwolnić się od myśli, że powinnam ich jakoś opisać. Wreszcie moje marzenie się spełniło - opowiada Ewa Karwan-Jastrzębska.

Zobacz lektury "Z najwyższej półki">>>

I dodaje, że ta książka ma dla niej szczególne znaczenie, dlatego, że występuje jest w niej jej syn. - W książce zgodne z rzeczywistością są charaktery bohaterów. Reszta to fikcja. Przyjaciele mojego Mikołaja byli pierwszymi recenzentami książki - opowiada autorka.

- Jak za 20 lat otworzymy sobie powieść i poczytamy te historie, ta ona będzie takim elementem, który nas połączy po latach - podsumowuje syn autorki.

Audycję "Do południa” przygotował i prowadził Michał Nogaś.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

(mp)

Czytaj także

"Staje się postacią, którą gra". Biografia Janusza Gajosa

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 09:24
Ta książka była oczekiwana przez rzesze miłośników, żeby nie powiedzieć wyznawców talentu Janusza Gajosa, okrzykniętego spadkobiercą Tadeusza Łomnickiego. Autorką biografii aktora jest Elżbieta Baniewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero": o mieście, gdzie oddycha się autoironią

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 14:58
- Na początku buduję fundament i pokazuję, że Nowy Jork jest zbudowany na pieniądzach i na imigrantach. Potem próbuję pokazać jakie jest ciało tego miasta, jego trzewia, a w kolejnej części staram się wniknąć w jego duszę – tak o książce "Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero” mówi jej autorka Magdalena Rittenhouse.
rozwiń zwiń