Dżem: nie jesteśmy zawieszeni na kołku historii

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 17:11
- Zespół Dżem to koncerty. Każdy jest najważniejszy. Jest spełnieniem tego wszystkiego, co robimy w życiu - mówił w audycji "3 wymiary gitary" Beno Otręba. Grupa w tym roku obchodzi 35-lecie działalności. Gośćmi Piotra Barona byli Maciej Balcar i Beno Otręba, którzy opowiedzieli, co dla nich oznacza granie w legendarnym zespole.
Audio
  • Dżem: nie jesteśmy zawieszeni na kołku historii (3 wymiary gitary/Trójka)
Grupa Dżem przed koncertem w Trójce
Grupa Dżem przed koncertem w TrójceFoto: Jacek Konecki/PR

Beno Otręba wspominał, że grupa zagrała kilka takich niezapomnianych koncertów. - I to wcale nie były te największe. W latach 80., w trudnych czasach, graliśmy w małych miasteczkach. Do dziś to się zdarza, że jesteśmy w kosmosie od razu po wyjściu na scenie. To niesamowite. To przeżycie, którego nie zapomina się od razu - dodawał.

Dla Macieja Balcara Dżem to różne odsłony. - Te wczesne to Jarocin oczywiście, oddalony o 49 km od mojego rodzinnego Ostrowa Wielkopolskiego. I te wyprawy, żeby zobaczyć Dżem i wrócić w miarę wcześnie, żeby mama nie nakrzyczała. Potem to ten moment, kiedy chłopcy powiedzieli: Młody, będziesz z nami śpiewał. I ta druga strona, inna perspektywa, ze sceny - wspominał.

Beno
Beno Otręba, Maciej Balcar i Piotr Baron fot. Katarzyna Goleniewska

Wokalista ujawnił, że zespół wciąż ma pasję do muzyki. - Mogą się dziać różne rzeczy, tak jak w rodzinie się zdarza, ale gdy wychodzimy na scenę zaczynamy grać pierwsze dźwięki, wtedy wszystko się układa. To na pewno czar tej muzyki, tych dźwięków, tych tekstów, które jeszcze Rysiek Riedel pisał. To wszystko w dalszym ciągu trwa. Najlepszym dowodem są frekwencje na koncertach i przede wszystkim wielopokoleniowość - dodawał gość Piotra Barona.

35-lecie zespołu Dżem w Trójce. Zobacz wideo z koncertu!>>>
Według Beno Otręby nie sposób żyć samymi wspomnieniami. - Trzeba planować do przodu i dopóki człowiek ma marzenia to czuje, że żyje. Bez tego bylibyśmy zawieszeni na kołku historii - zdradza.

Zespół zamierza uczcić 35. rocznicę istnienia wielkim koncertem 7 czerwca. Będzie on najważniejszym elementem obchodów Czerwca Wolności w Parku Śląskim.

Na audycję "3 wymiary gitary" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od 13.05 do 14.00

(mp, gs)

Czytaj także

35-lecie zespołu Dżem w Trójce. Zobacz wideo z koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 21:00
- To zjawisko, które od 35 lat cieszy, wzrusza, bawi i przede wszystkim jest nam opoką. Nosi proste, krótkie i dźwięczne miano: Dżem - tymi słowami Jan Chojnacki zapowiedział koncert legendarnej grupy w Trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skazany na bluesa" - spektakl o śląskiej ikonie i samotności

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 15:00
Z okazji piątkowej premiery "Skazanego na Bluesa” Piotr Baron w audycji "LP Trójka" rozmawiał m.in. z głównym bohaterem, odtwórcą roli Ryśka Riedla, Tomaszem Kowalskim Arkadiuszem Jakubikiem, reżyserem spektaklu, Robertem Talarczykiem, dyrektorem Teatru Śląskiego, z Sebastianem Riedlem, a także z zespołem Dżem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dżem w Trójce!

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 07:50
Zespół świętował swój jubileusz 35-lecia koncertem w Trójce. W "Trzech wymiarach gitary" muzycy opowiedzą o swoich planach.
rozwiń zwiń