"Mówiąca" moneta na jubileusz Trójki

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 13:16
- Mam nadzieję, że te 50 lat działalności instytucji ulotnej, jaką jest radio, udało mi się w jakiś sposób zawrzeć na takim maleńkim krążku metalu - mówi rzeźbiarka Dobrochna Surajewska. A my zapraszamy na piątkowy happening!
Audio
  • Barbara Łabędź opowiada o emisji banknotów i monet na całym świecie
  • O trójkowej dwuzłotówce opowiada Barbara Łabędź
  • Zapraszamy do udziału w toczeniu monety 30 marca
  • O trójkowej dwuzłotówce opowiada jej projektantka Dobrochna Surajewska
  • Magiczna moc Trójkowej monety - "Zapraszamy do Trójki - popołudnie" 29.03.2012
Moneta dwuzłotowa wyemitowana przez NBP na 50-lecie Trójki
Moneta dwuzłotowa wyemitowana przez NBP na 50-lecie TrójkiFoto: PR

Już w ten piątek, 30 marca Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monetę upamiętniającą 50-lecie Programu 3 Polskiego Radia, o nominale 2 zł.
Dobrochna Surajewska przyznaje, że w przypadku tego projektu szukała formy najprostszej, bo nie zawsze "więcej znaczy lepiej". - Moneta składa się z loga stacji oraz zapisu graficznego fali dźwiękowej odpowiadającej słowu "Trójka" - opowiadała w audycji "Do południa".
Jubileuszowa moneta Trójki jest - co oczywiste - potrójnie wyjątkowa: to pierwsza w Polsce moneta w kształcie kwiatu hiszpańskiego i jest to moneta "mówiąca", co oznacza, że z obrazu fali dźwiękowej da się odczytać słowo. - Być może specjaliści od analizy dźwiękowej sygnału będą w stanie to zrobić - dodała rzeźbiarka. Trzecią cechą jest to, że na monecie występują dwie różne cyfry - dwójka symbolizuje nominał, a Trójka (słownie) nazwę Programu Trzeciego.
- Stosunkowo trudno jest przedstawić radio wizerunkiem. Ale udało się i naszym zdaniem słowo "ładna" to za mało, jest bardzo ciekawa graficznie. Mamy nadzieję, że przyniesie Państwu satysfakcję - podkreśliła Barbara Łabędź, naczelnik wydziału emisji w Narodowym Banku Polskim.

Z okazji emisji  Trójka organizuje w piątek, 30 marca, przemarsz ulicami Warszawy, podczas którego zaprezentuje jubileuszową monetę.

/

Happening rozpocznie się o godzinie 10 przed siedzibą Narodowego Banku Polskiego (plac Powstańców Warszawy). Z Banku zostanie wytoczona ogromna moneta o średnicy 2 metrów. Piotr Wiesiołek – Wiceprezes NBP uroczyście przekaże symboliczną dwuzłotówkę, wzorowaną na jubileuszowej, Magdzie Jethon – Dyrektor-Redaktor Naczelnej Programu 3.
Następnie moneta w asyście dziennikarzy i słuchaczy Trójki, zostanie przetoczona ulicami Warszawy do siedziby Programu 3 Polskiego Radia na ulicę Myśliwiecką. Planowana trasa przemarszu to: Plac Powstańców Warszawy – Warecka – Nowy Świat – Rondo de Gaulla – pl. Trzech Krzyży – Wiejska – Górnośląska – Myśliwiecka. Zapraszamy do towarzyszenia nam na trasie!

Około godziny 11 w siedzibie radiowej Trójki zostanie także uruchomiony punkt wymiany monet, w którym będzie można wymienić zwykłe monety na jubileuszowe 2 złote. 

Tego samego dnia Narodowy Bank Polski przy udziale Programu 3 zorganizuje w 16 miastach Polski specjalną akcję dla rówieśników Trójki. Pierwsze 50 osób z rocznika 1962 bezpłatnie otrzyma jubileuszową monetę. Szczegóły w Oddziałach Okręgowych NBP.
Więcej informacji o urodzinach Trójki na stronie: www.50lattrojki.polskieradio.pl

Moneta będzie dostępna we wszystkich oddziałach Narodowego Banku Polskiego od 30 marca od godz. 8.

Nasza moneta została wykonana ze stopu Nordic Gold, waży 8,15 g i ma średnicę 27,00 mm.

Czytaj także

Radiowa Trójka na monetach! WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 20:30
- NBP 30 marca wyemituje dwuzłotówkę na cześć 50-lecia Trójki i każdy będzie mógł taką monetę posiadać - zapowiedział prof. Marek Belka, prezes NBP, podczas specjalnej audycji "Trójka na parkiecie" nadawanej z Giełdy Papierów Wartościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potęga humoru i kryminału na 50-lecie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 13:06
- 39 postaci! Nawet w Teatrze Wielkim Operze Narodowej takie incydenty rzadko mają miejsce, a z okazji urodzin Trójki postanowiliśmy go przebić - zapowiada Wojciech Malajkat, reżyser spektaklu "Trójka do potęgi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Trójki na zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 16:09
Przeszukaliśmy nasze biurka, archiwa i tablice korkowe. Tonąc w papierzyskach i dusząc się od kurzu wykopaliśmy prawdziwe skarby - nasze zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat!
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trójka do potęgi" - czegoś takiego jeszcze nie było!

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 10:56
- Każdy z tych spektakli będzie unikatowy, obsady będą się wymieniać. To będzie zaskoczenie nie tylko dla publiczności, ale również dla występujących - mówił Wojciech Malajkat, reżyser "Trójki do potęgi".
rozwiń zwiń