Atari Teenage Riot na 19. Przystanku Woodstock!

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 11:41
Z nową płytą zdążyli już przejechać większość świata. Wystąpią także na 19. Przystanku Woodstock. Jurek Owsiak ogłosił, że zespół Atari Teenage Riot dołączy do muzycznych gości festiwalu w Kostrzynie nad Odrą.
Audio
  • Jerzy Owsiak ogłasza - Atari Teenage Riot na 19. Przystanku Woodstock!
Atari Teenage Riot
Atari Teenage RiotFoto: strona oficjalna zespołu

Zespół został założony w styczniu 1992 roku. Od początku w jego skład wchodzili Alec Empire, Hanin Elias oraz Carl Crack. W tym samym roku ukazał się pierwszy singel "Hetzjagd auf Nazis". W 1993 Atari Teenage Riot podpisało kontrakt z wytwórnia Phonogram. W 1994 Alec Empire założył w Londynie własny label, Digital Hardcore Recordings. Właśnie w DHR będą się ukazywać produkcje Atari Teenage Riot, a nazwa wytwórni stanie się określeniem całego gatunku.

Debiutancki "Delete Yourself!" pojawił się na rynku w 1995 roku. Druga studyjna płyta Atari to "The Future Of War z 1997". W tym samym roku do zespołu dołączyła Nic Endo. Trzeci regularny krążek - "60 Second Wipeout" - ukazał się w 1999 roku. Twórczość Atari Teenage Riot łączyła w sobie elementy muzyki gitarowej (punk, metal, rock) z szeroko pojętą elektroniką (hardcore techno, gabber,breakbeat, big beat, jungle) i hip-hopem. Muzyka ATR to jedna wielki mix muzyki ciężkiej z elektroniką stąd mówią o sobie że grają Digital Hardxore. Zespół nie ukrywał swych antynazistowskich, anarchistycznych przekonań politycznych. Grał wspólne koncerty m.in z Beck, Rage Against The Machine czy Nine Inch Nails.

Atari Teenage Riot zostało rozwiązane w 2000 roku, a jego członkowie rozpoczęli kariery solowe, które przyniosły poszczególnym członkom grupy szeroki rozgłos w Niemczech.  W 2010 roku zespół postanowił się reaktywować z nowym wokalistą Rowdy Superstar, który zastąpił zmarłego Cracka.

Zespół nagrał oficjalny utwór wspierający inicjatywę anty ACTA. W Niemczech ciągle cieszą się ogromną popularnością, podobnie sytuacja wygląda w Japonii, gdzie zespół gra koncerty jako headliner imprez. Mimo elementów elektronicznych zespół głównie gości na festiwalach, gdzie przewagę stanowi muzyka zdecydowanie cięższa.

Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP.

Od dziewięciu lat Festiwal organizowany jest w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). W czasie tegorocznej edycji festiwalu (1-3 sierpnia) na 2 scenach zaprezentuje się prawie 60 wykonawców z Polski i wielu krajów na świecie. Uczestnictwo w 19. Przystanku Woodstock potwierdziły już zespoły Anthrax, Ugly Kid Joe oraz Gooral, który wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze przygotowują specjalny muzyczny projekt. Przystanek odwiedzi także serbski reżyser Emir Kusturica i jego The No Smoking Orchestra .

Czytaj także

Ugly Kid Joe zagrają na Przystanku Woodstock 2013

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 14:44
- Wszystko o nas wiedzą, są zachwyceni imprezą, powiedzieli, że to koncert dla ich wskrzeszenia, Ugly Kid Joe wystąpią na scenie głównej pierwszego dnia 19. edycji festiwalu - ogłosił w Trójce Jurek Owsiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emir Kusturica na Przystanku Woodstock!

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 08:44
Gościem 19. edycji festiwalu będzie serbski reżyser i jego The No Smoking Orchestra. Ci, którzy pokochali twórcę "Underground" za mieszankę bałkańskiego szaleństwa, surrealistycznej kreacyjności i ludowej magii – nie poczują się zawiedzeni.
rozwiń zwiń