Kuba Stankiewicz i muzyka Wojciecha Kilara

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 21:00
Pianista jazzowy Kuba Stankiewicz wydał płytę poświęconą muzyce filmowej wybitnego, polskiego kompozytora Wojciecha Kilara. Utwory, które znalazły się na krążku "Kilar" zagrał także w Trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej.
Kuba Stankiewicz, polski pianista jazzowy
Kuba Stankiewicz, polski pianista jazzowyFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Retransmisja koncertu ze studia im. Agnieszki Osieckiej na antenie Trójki odbyła się w niedzielę, 20 kwietnia, od godz. 20.05.

Od kilkunastu lat Kuba Stankiewicz należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych, czego potwierdzeniem jest m.in. nominacja do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2013 w kategorii Album Roku- Muzyka Jazzowa. Nominacja dotyczy autorskiego albumu "Spaces", który był również jednym z trzech pretendentów do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2012.

W 2013 r. Kuba Stankiewicz wydał płytę "Kilar", poświęconą twórczości jednego z największych polskich kompozytorów, światowej sławy autora muzyki filmowej - Wojciecha Kilara. Miłośnikom muzyki improwizowanej Kuba Stankiewicz jest doskonale znany jako lider jazzowych kwartetów (wysoko cenione albumy "Northern Song" i niedawno wydany, nominowany do nagrody Fryderyka album "Spaces"). Tym razem pianista zaprezentował się w roli solisty.
Płyta zawiera dwanaście kompozycji, utrzymanych przeważnie w spokojnym, balladowym klimacie. Choć są i chwile, gdy melancholijne, filmowe tematy przeradzają się w energiczne improwizacje, osadzone we wspaniałej tradycji jazzowej pianistyki. Wielka kultura, liryczny temperament i dbałość wrocławskiego wirtuoza o sens każdej zagranej nuty znakomicie korespondują z twórczością Wojciecha Kilara. W tych filmowych melodiach, znanych, jak i tych mniej popularnych, zawierają się wszystkie cechy jego stylu: jest romantyczny oddech i piękna melodia, melancholia i beztroska, prostota i subtelność formy.

Płytę rozpoczyna temat "Love Remains" z filmu w reż. Jane Campion "Portret damy". Zarówno ten utwór, jak i wiele innych, zabrzmiały w studiu Trójki.

Słuchaj koncertów w Trójce na moje.polskieradio.pl >>>

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO , dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

(ei, mat. prom.)

Zobacz więcej na temat: Jazz Trójka Wojciech Kilar