Lora Szafran - trzy dekady na scenie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2015 21:00
Uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich wokalistek jazzowych będzie świętować w Trójce 30-lecie pracy artystycznej.
Lora Szafran
Lora SzafranFoto: J. Konecki/PR

Lora Szafran wystąpiła w studiu im. Agnieszki Osieckiej w niedzielę (24 maja). Transmisję tego koncertu Trójka zorganizowała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

W 1986 roku ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Jeszcze jako studentka współpracowała z czołową grupą jazzową Walk Away. W 1984 roku zajęła I miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Od 1988 roku współpracowała z jedną z najlepszych formacji jazzu akustycznego - New Presentation. Z grupą tą nagrała dwie płyty: "Lonesome Dancer" (uznana za jazzową płytę 1989 roku) i "You've Changed" (1993).

W wokalistyce Lora Szafran nie ogranicza się wyłącznie do muzyki jazzowej. W swojej karierze wielokrotnie brała udział w międzynarodowych festiwalach piosenki, wygrywając festiwale: Sopot 90 - Grand Prix i Bursztynowy Słowik, Bregenz - Austria 90, Cesme - Turcja 91. Efektem jej działalności w muzyce pop są dwie płyty: "W górę głowa" (1991), "Tylko Chopin" (1994). W 2003 roku ukazał się album "Śpiewnik Nahornego", w którym można odnaleźć jedne z popularniejszych kompozycji Włodzimierza Nahornego, z którym płyta została nagrana. W 2005 roku wraz z Patrycją Golą i Beatą Bednarz założyła trio wokalne - Big Stars, z którym zdobyła trzecią nagrodę Festiwalu Jedynki Sopot 2006. W listopadzie 2007 roku ukazała się kolejna płyta "Droga do ciebie" - zawierająca jazzowe interpretacje polskich standardów, genialnej spółki autorskiej Wasowski-Przybora. Autorem aranżacji jest Bogdan Hołownia.

W styczniu 2012 roku ukazały się "Sekrety życia według Leonarda Cohena". Krążek zawiera 12 piosenek kanadyjskiego barda w polskich przekładach nieodżałowanego Macieja Zembatego, a także Daniela Wyszogrodzkiego i Pawła Orkisza. Materiał ten, zaaranżowany przez Miłosza Wośko, jest bardzo osobistym spojrzeniem Lory na twórczość Leonarda Cohena. W październiku 2013 roku projekt otrzymał miano "Złotej płyty".

Najnowsza propozycja Lory Szafran to wydany w październiku 2013 roku album "Nad ranem", składający się z 13 premierowych utworów. W 30-letniej karierze wokalistki nie było jeszcze płyty tak zróżnicowanej stylistycznie, a jednocześnie bardzo spójnej. Znajdziemy tu kompozycje gigantów polskiej muzyki, takich jak Seweryn Krajewski i Michał Urbaniak, oraz nowych talentów: Miłosza Wośko, który odpowiada za aranżacje obu ostatnich płyt Lory Szafran, oraz Tomka Krawczyka (Bisquit, Zakopower). Autorami tekstów są: Jonasz Kofta, Andrzej Poniedzielski, Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Dariusz Dusza (Shakin' Dudi, Dżem) i Piotr Brymas.

(mat. prasowe)

Naszych wcześniejszych koncertów słuchać można na moje.polskieradio.pl >>>

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Zobacz więcej na temat: Lora Szafran Trójka