Koncert Raya Wilsona w Trójce. Zobacz zdjęcia!

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2013 20:00
Były wokalista Genesis, wraz ze swoim autorskim zespołem, wystąpił w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej z jubileuszowym projektem "20 Years and More".
Audio
Ray Wilson wraz z zespołem podczas koncertu w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, 14.04.2013
Ray Wilson wraz z zespołem podczas koncertu w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, 14.04.2013Foto: PR/Wojciech Kusiński

Koncert odbył się 14 kwietnia 2013 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i był transmitowany na antenie Trójki.

Koncert promował także nową solową płytę Raya Wilsona zatytułowaną "Chasing Rainbows". Został zarejestrowany na potrzeby specjalnego wydawnictwa CD/DVD pod nazwą "20 Years And More", które ma się ukazać w listopadzie.

Ray Wilson to artysta wyróżniony przez "Classic Rock Magazine“ jako jeden z najwybitniejszych wokalistów brytyjskich, kompozytor, autor tekstów, ceniony szczególnie za swoją sceniczną charyzmę i zawsze wysoką formę koncertową.

W roku 1994 Ray dołączył do szkockiego zespołu Stiltskin. Debiutancki singiel tej grupy, "Inside“ stał się sensacją muzyki grunge i znalazł się na pierwszym miejscu większości europejskich list przebojów. Wielki sukces Stiltskin sprawił, że na Raya Wilsona uwagę zwrócili muzycy zespołu Genesis, którzy zaproponowali mu współpracę po rezygnacji Phila Collinsa. W latach 1996 – 1999 Wilson był frontmanem tej legendarnej grupy, współtworząc album "Calling  All Stations“.
Po rozwiązaniu Genesis Wilson wrócił do korzeni. Wraz z nowym zespołem Cut wydał album "Millionairhead“. W roku 2001 rozpoczął karierą solową niezwykłym koncertem na Edinburgh International Festival. Po długiej trasie koncertowej po Europie oraz Ameryce Południowej i Środkowej, artysta wydał pierwszy album solowy "Change” (2003). Następnym solowym wydawnictwem był "The Next Best Thing” (2004) - płyta ostrzejsza, bardziej rockowa niż krążek "Change”, choć nie zabrakło na niej utworów spokojnych i refleksyjnych. Jesienią 2006 roku Ray Wilson powrócił do mocnego brzmienia, nagrywając z zespołem Stiltskin album "She”, który zaowocował trasą koncertową.

Po wielu latach próśb ze strony fanów i najbliższego otoczenia Raya narodził się projekt Genesis Classic, prezentujący wybrane kompozycje legendarnego zespołu. W międzyczasie miłość sprowadziła szkockiego muzyka do Polski, gdzie zamieszkał na stałe. Częściowo w Polsce powstał także jego ostatni solowy album - "Propaganda Man” (2009). Z kolei we wrześniu 2011 ukazał się studyjny krążek Ray Wilson & Stiltskin "Unfulfillment", na którym pojawił się m.in. przebój "American Beauty".

O problemach z nauką naszego języka oraz o akustycznym koncercie w Trójce Ray Wilson opowiedział w audycji "MO czyli Mało Obiektywnie".

Polska premiera najnowszego albumu "Chasing Rainbows" będzie miała miejsce dzień po koncercie w Trójce -15 kwietnia. Na płycie usłyszymy 12 nowych utworów, w których do Raya dołączył jego zespół i sekcja smyczkowa. Płyta prezentuje mieszankę akustycznych korzeni artysty z jego miłością do muzyki rockowej, która zadowoli wiernych fanów oraz nowych słuchaczy. Album wydany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia pod patronatem Trójki jest do nabycia w sklepie internetowym Polskiego Radia

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA

Czytaj także

Wokalista Genesis pracuje ze Zbigniewem Preisnerem i Patrycją Markowską!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 19:00
Ray Wilson chętnie współpracuje z polskimi muzykami, i to reprezentującymi bardzo różne style.
rozwiń zwiń