Rozmowa z Olgą Tokarczuk w "Klubie Trójki"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 10:45
We wtorek 10 listopada gościem Jerzego Sosnowskiego w "Klubie Trójki" będzie Olga Tokarczuk. Znakomita pisarka opowie w Programie 3 m.in. o swojej najnowszej powieści "Księgi Jakubowe" i internetowym hejcie, który spotkał ją po przyznaniu literackiej nagrody Nike. Początek audycji – jak zwykle o godz. 21.05.
Olga Tokarczuk w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Trójce
Olga Tokarczuk w studiu im. Agnieszki Osieckiej w TrójceFoto: Andrzej Bołdaniuk

Prawie dokładnie rok po benefisie Olgi Tokarczuk w Trójce zapytamy ją, jak przebiegło tych dwanaście miesięcy w życiu pisarki. Jak wyglądała reakcja (organizmu? duszy?) po blisko siedmiu (!) latach pracy nad "Księgami Jakubowymi"? Czy autorka zrobiła sobie "urlop" od pisania? Jak z jej perspektywy wyglądała recepcja jej powieści – od dyskusji w środowisku historyków, przez spory sukces komercyjny, aż po nagrodę Nike i wyróżnienie w plebiscycie czytelników, które przyznaje się przy okazji tej nagrody? – zapowiada Jerzy Sosnowski, kierownik redakcji publicystyki w Programie 3 i zarazem gospodarz wtorkowego "Klubu Trojki".

W audycji oczywiście nie zostanie pominięta sprawa udzielonego nazajutrz po przyznaniu Nike wywiadu telewizyjnego, w wyniku którego Olga Tokarczuk stała się ofiarą internetowego hejtu. – Czy tamte słowa o konieczności napisania historii Polski na nowo to była świadoma prowokacja? A może rzeczywiście stan "zbiorowej psychiki" Polaków (jeśli rzeczywiście mamy taką "zbiorową psychikę") sprawia, że nie ma obecnie klimatu na podobny rewizjonizm historyczny? – zastanawia się Jerzy Sosnowski, który obiecuje, że  zapyta autorkę również o to, czy widzi ona swoje poprzednie książki jako długą i może bezwiedną, ale jednak drogę dojrzewania do powieści o sekcie frankistów?

Olga Tokarczuk (ur. 1962) to dwukrotna laureatka Nike (w 2008 r. a powieść "Bieguni" i w 2015 r. za "Księgi Jakubowe"), laureatka paszportu Polityki (1996) oraz nagrody Kościelskich (1997), autorka m.in. powieści: "Prawiek i inne czasy" (1996), "Dom dzienny, dom nocny" (1998) i "Księgi Jakubowe" (2014), a także eseju "Lalka i perła" (2000) oraz zbioru opowiadań "Gra na wielu bębenkach" (2001).

Początek spotkania Jerzego Sosnowskiego z Olgą Tokarczyk w "Klubie Trójki" we wtorek 10 listopada o godz. 21.05.

Czytaj także

"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk - dzieło monumentalne

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 12:30
- Wydawało mi się na początku, że opowiem jakiś jeden wątek o samym bohaterze, ale kiedy zaczęłam pisać i otwierało się przede mną całe uniwersum tej książki, to zdałam sobie sprawę, że ta opowieść może być niezrozumiała bez innych kontekstów - mówi Olga Tokarczuk w rozmowie z Michałem Nogasiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk odbudowała zaginiony świat. Wszystko w "Księgach Jakubowych"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 11:55
- Jestem przekonany, że ta książka trafi do kanonu naszej literatury współczesnej i stanowi dowód na to, że jest możliwy powrót wielkiej polskiej powieści epickiej, historycznej - mówi Michał Nogaś o najnowszej powieści Olgi Tokarczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Benefis Olgi Tokarczuk. "Skończyłam pisać, zaczynam żyć"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 21:30
- Moi przyjaciele odetchną. Ostatnio nieustannie opowiadałam im o Franku (bohaterze "Ksiąg Jakubowych"), teraz wszystko już napisałam, oddzieliło się to ode mnie - mówiła pisarka. W studiu im. Agnieszki Osieckiej odbył się benefis Olgi Tokarczuk.
rozwiń zwiń