Rocznica Powstania Warszawskiego w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 15:05
Temat rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przez cały dzień będzie dominować w Programie 3.
Powstanie Warszawskie: ochotnicy składają przysięgę na Powiślu
Powstanie Warszawskie: ochotnicy składają przysięgę na PowiśluFoto: Wincenty Szober/Wikimedia Commons (domena publiczna)

W porannym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" po godz. 8.00 zapraszamy na pierwszą część audycji Agnieszki Stępień o zrównaniu Warszawy z ziemią na rozkaz Hitlera.

Co godzinę, począwszy od 9.00 do 16.00 po serwisach będą nadawane cenne, archiwalne wspomnienia uczestników tego wolnościowego zrywu.

W popołudniowym wydaniu audycji "Zapraszamy do Trójki" - po 17.00 - druga część audycji Agneszki Stępień, a około 17.40 - o Powstaniu opowiedzą zaproszeni goście. Bohaterowie reportażu "Lekcja życia" Joanny Bogusławskiej podzielą się z kolei wspomnieniami o swoich przeżyciach z sierpnia 1944 roku (godz. 18.15).

Natomiast o godz. 21.05 specjalne wydanie "Klubu Trójki" o Muzeum Powstania Warszawskiego poprowadzi Grzegorz Górny.

Z tematyką PW związana będzie również muzyka nadawana 1 sierpnia w Programie 3. Specjalny wybór nagrań zaprezentuje m.in. Anna Gacek w swoim programie "Aksamit" (godz. 19.05-21.00). A o godz. 22.05 retransmisja wyjątkowego koncertu "Historie" z Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego osnutego na wspomnieniach uczestników zdarzeń i ich późniejszych losach (wystąpią: Smolik, Miuosh i Natalia Grosiak).

Portal PolskieRadio.pl będzie prowadził relację na żywo z obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Będzie tam, gdzie warszawiacy spotykają się, by uczcić pamięć Powstańców – na Powązkach, przy rondzie Dmowskiego, na Kopcu Powstania Warszawskiego i na koncercie piosenek powstańczych na placu Piłsudskiego. Na swoich stronach portal pokaże 72. rocznicę Powstania Warszawskiego w relacjach radiowych, na zdjęciach i filmach.

Ponadto w serwisie specjalnym 1944.polskieradio.pl przedstawiona jest kronika sierpniowych wydarzeń złożona z relacji świadków, a także archiwalnych nagrań, rozmów z Powstańcami i unikatowego zbioru wspomnień Władysława Bartoszewskiego pt. "Dni Walczącej Stolicy".

Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie Trójka