Dzień z Kate Bush

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2007 18:05

Urodziła się 30 lipca 1958 roku w Londynie - z ojca Anglika i matki Irlandki. Wychowała się w hrabstwie Kent. Ma dwóch braci - kompozytora Paddy'ego i poetę Johna Cardera. Pierwszy krążek wydała dzięki pomocy gitarzysty Pink Floyd Davida Gilmoura, który zauroczony talentem Kate wstawił się za nią w wytwórni płytowej EMI.

Potem sprawy potoczyły się szybko - napisana pod wpływem zauroczenia powieścią Emily Brontë Wichrowe wzgórza piosenka "Wuthering Heights" stała się hitem, który utrzymywał się na pierwszym miejscu brytyjskich list przebojów przez 4 tygodnie. Jest to, obok "Babooshki", jeden z nielicznych utworów artystki, który stał się sukcesem komercyjnym.

Krytycy określają muzykę brytyjskiej piosenkarki jako bardzo trudną, przeznaczoną raczej dla koneserów niż dla masowej publiczności. Utwory Kate Bush słyną z rozbudowanych linii melodycznych i skomplikowanych partii wokalnych. Artystka często szuka inspiracji w utworach literackich czy muzyce etnicznej.

Bush znana jest z perfekcji i obsesyjnego poprawiania nagranych wcześniej utworów, dlatego przerwy pomiędzy wydaniem kolejnych krążków często ulegają wydłużeniu. Przedostatni album studyjny wokalistki The Red Shoes (Czerwone pantofle) wyszedł w 1993. W międzyczasie Kate Bush chętnie udzielała się na płytach innych artystów (m.in. Petera Gabriela). Nagrała też ścieżki dźwiękowe reklamówek dla koncernu Coca-Cola.

W listopadzie 2005 został wydany pierwszy po dwunastoletniej przerwie album artystki; nosi on tytuł Aerial i składa się z dwu płyt zatytułowanych A Sea of Honey (Morze miodu) oraz A Sky of Honey (Niebo miodu). (źródło: Wikipedia)

W czwartek, 22 lutego zapraszamy na dzień z Kate Bush w Trójce!

Przez cały dzień gramy najwieksze przeboje wokalistki, a wieczorem Piotr Metz zaprasza na podsumowanie dnia.