Mateusze Trójki 2017. Znamy laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 21:00
Już po raz 24. przyznano Mateusze Trójki. Laureatami zostali: Henryk Miśkiewicz, Krzysztof Zalewski, Kuba Więcek oraz Voo Voo, Steve Nash & Turntable Orchestra i Electro Acoustic Beat Sessions. SuperMateuszem uhonorowana została Kora Jackowska.
Audio
  • Mateusze Trójki 2017. Znamy laureatów! (Trójka)
Laureaci Mateuszów Trójki 2017
Laureaci Mateuszów Trójki 2017Foto: W. Kusiński/PR

Laureaci odebrali statuetki podczas uroczystej i transmitowanej na antenie Trójki gali, która odbyła się w środę 25 października w Studiu Muzycznym PR im. Agnieszki Osieckiej.

W kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – DEBIUT Akademia Muzyczna Trójki nagrodziła projekt Steve Nash & Turntable Orchestra za: brawurowe połączenie na płycie "Out Of Fade" różnych stylistyk muzycznych, za nowoczesne wykorzystanie w muzyce rozrywkowej klasycznych brzmień orkiestry symfonicznej oraz za uczynienie z gramofonu niezależnego elementu zespołowego instrumentarium.

W kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – WYDARZENIE Mateusza Trójki odebrał Krzysztof Zalewski. Nagrodę otrzymał za: ujawnienie światu swoich ogromnych możliwości artystycznych na płycie "Złoto" i błyskawiczne wskoczenie na najwyższą półkę.

Mateusz w kategorii MUZYKA ROZRYWKOWA – CAŁOKSZTAŁT powędrował do zespołu Voo Voo za udowodnienie, że całokształt może być kolejnym wspaniałym początkiem i że tydzień zaczyna się w środę – uzasadniła swój wybór kapituła nagrody, złożona z dziennikarzy muzycznych Programu 3.


Mateusz Trójki 2017 w kategorii MUZYKA JAZZOWA – DEBIUT trafił do Kuby Więckaza wyjątkowy kunszt kompozytorski i talent wykonawczy, który artysta objawił w pełni na płycie "Another Raindrop".

Z kolei WYDARZENIEM w MUZYCE JAZZOWEJ obwołana została grupa Electro Acoustic Beat Sessions – za kreatywne i nowoczesne ujęcie w autorskie ramy ponadczasowej muzyki Krzysztofa Komedy.

A wreszcie nagrodą za CAŁOKSZTAŁT osiągnięć twórczych w kategorii MUZYKA JAZZOWA doceniony został Henryk Miśkiewicz – za 40 lat mistrzowskiego grania jazzu w Polsce, za przepiękne finezyjne solówki, za niepowtarzalny delikatny klimat ballad i jedyne w swoim rodzaju brzmienie saksofonu.


Ponadto kapituła przyznała – po raz drugi w historii (poprzednio był to Czesław Niemen w 1999 roku) – SUPERMATEUSZA, którym uhonorowana została Kora Jackowska. Wokalistka grupy Maanam doceniona została za: wywrócenie polskiego rocka do góry nogami, odwagę, bezkompromisowość i hart ducha.

Podczas uroczystego wieczoru na scenie zaprezentowali się laureaci nagród. Galę poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Piotr Metz.


***

Nagrody Muzyczne im. Mateusza Święcickiego – "Mateusze Trójki" przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej. Po raz pierwszy nagroda została wręczona w 1987 roku. Jej nazwa pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego, który był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu 3, autorem muzyki do takich przebojów, jak "Pod papugami", "Jedziemy autostopem", "Był taki ktoś". Nagrody przyznała Akademia Muzyczna Trójki w składzie: Piotr Baron, Jan Borkowski, Jan Chojnacki, Anna Gacek, Grzegorz Hoffmann, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki, Mariusz Owczarek, Piotr Stelmach, Zofia Sylwin, Paweł Sztompke, Agnieszka Szydłowska i Tomasz Żąda.

Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. Edyta Bartosiewicz, Ewa Bem, Monika Brodka, Lech Janerka, Anna Maria Jopek, Wojciech Młynarski, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski, Katarzyna Nosowska, Agnieszka Osiecka, Dawid Podsiadło, Tomasz Stańko, Magda Umer, Wojciech Waglewski, Zbigniew Wodecki, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Włodek Pawlik, zespoły Lao Che, Raz Dwa Trzy i Perfect.

W tym roku Trójka, świętująca swoje 55-lecie, nadała z tej okazji "Mateuszom" bardziej odświętny charakter. – Stąd pomysł dyrekcji i redakcji muzycznej stacji dotyczący zorganizowania specjalnych koncertów towarzyszących gali – wyjaśnia Piotr Metz, kierownik redakcji muzycznej Programu 3. I tak w sobotę 21 października w Muzycznym Studiu PR im. A. Osieckiej 40-lecie pracy artystycznej świętowała Martyna Jakubowicz. Dzień później zagrał tu Włodzimierz Nahorny, 23 października wystąpił Atom String Quartet, a wreszcie 5 listopada Józef Skrzek.

Zobacz więcej na temat: Mateusze Trójki MUZYKA