Beskidy, górale i Habsburgowie, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Żywcu

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 14:35
Program 3 Polskiego Radia kontynuuje reporterską podróż po Polsce. Tym razem w ramach akcji "Trójka wraca do korzeni" wybraliśmy się do Żywca.
Audio
  • Program "Ciemne niebo" w okolicach Żywca (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Stan powietrza w Żywcu (Zapraszamy do Trójki – ranek)
  • Muzyczna różnorodność Żywca i coś dla fanów pieszych wędrówek (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Żywiec piłką nożną kobiet stoi (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
  • Burzliwa historia zamku w Żywcu (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
Ekipa Trójki jest już w  Żywcu
Ekipa Trójki jest już w Żywcu!Foto: Magda Karczewska/PR

– Słuchaczom Programu 3 to miasto z pewnością kojarzy się z Męskim Graniem. Do szkoły uczęszczała tu nasza redakcyjna koleżanka Monika Brodka, stąd też pochodzi Tomasz Konior, architekt, który wymyślił bryłę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – mówiła Magdalena Karczewska, która w czwartek 9 listopada odwiedziła z reporterskim mikrofonem Żywiec. A to wszystko w ramach cyklu "Trójka wraca do korzeni".

Program 3 Polskiego Radia kontynuuje reporterską podróż po Polsce. Od 2016 roku dziennikarze stacji z ul. Myśliwieckiej odwiedzili kilkanaście miast i miasteczek: Gołdap, Gdynię, Rabkę-Zdrój, Kłodzko, Toruń, Cieszyn, Płock, Leszno, Bieruń, Pelpin, Włocławek, Starogard Gdański, Białkę Tatrzańską, Lądek-Zdrój, Solinę i Krościenko. A w każdym miejscu, do którego zaglądają, opowiadają słuchaczom o tradycjach miasta i regionu, przybliżają ich specyfikę, wracają do ważnych dat i miejsc w historii.

Tak było również w czwartek 9 listopada w Żywcu. Tego dnia na antenie Trójki nie zabrakło ciekawych informacji o atrakcjach turystyczno-krajoznawczych i zwyczajach mieszkańców miasta położonego w malowniczych Beskidach i należącego niegdyś do Habsburgów. Ponadto usłyszeliśmy mało znane ciekawostki z historii i teraźniejszości regionu, a reporterka Programu 3 – Magdalena Karczewska – zaprosiła do rozmowy liderów lokalnej społeczności: gospodarzy miasta, przewodników i animatorów kultury – jednym słowem ciekawych ludzi, mieszkańców Żywca i okolic.

Magdalena Karczewska z batem kasjera jukacy na dziedzińcu Starego Zamku w Żywcu.

– Będzie oczywiście folklor górali żywieckich, będzie też niestety smog i lokalne pomysły na walkę z nim. Porozmawiamy sporo o górskich wędrówkach, bo z miasta widać najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, czyli Babią Górę. Nad Kotliną Żywiecką wznoszą się też Pilsko i Skrzyczne, a do Zakopanego jeździ się stąd przez Słowację – zapowiadała swoje relacje Magdalena Karczewska.

Materiały reporterskie z Żywca zostały wyemitowane w porannym popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" 9 listopada: o godz. 6.20, 7.40, 16.20, 17.10 i 18.35.

Akcja "Trójka wraca do korzeni" trwa cały czas. W następnych tygodniach Program 3 odwiedzi kolejne ciekawe miejsca w Polsce.

Czytaj także

Termy, jaskinie i ptasznicy, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Lądku-Zdroju

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 13:20
Program 3 Polskiego Radia kontynuuje reporterską podróż po Polsce. W ramach akcji "Trójka wraca do korzeni" tym razem odwiedzamy Lądek-Zdrój.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko "Zielone wzgórza nad Soliną", czyli jesienne wydanie audycji "Trójka wraca do korzeni" z Bieszczad

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 20:00
– Byliśmy na zaporze, a także pływaliśmy łódką. Opowiadaliśmy historie wiosek, które znalazły się pod wodą, gdy powstawał Zalew Soliński – mówi Łukasz Karusta, który odwiedził Solinę w ramach cyklu "Trójka wraca do korzeni". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieniny, Dunajec i Św. Kinga, czyli "Trójka wraca do korzeni" w Krościenku

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 15:55
Kolejnym przystankiem na trasie cyklu "Trójka wraca do korzeni" było Krościenko. Relacje z tego miejsca przygotowała dla naszych słuchaczy Paulina Kozion.
rozwiń zwiń