X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Radiowa Trójka wspomina Krzysztofa Komedę w 50. rocznicę śmierci artysty

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 20:36
23 kwietnia minęło dokładnie 50 lat od śmierci Krzysztofa Komedy – kompozytora i pianisty jazzowego, autora muzyki do 65 filmów. Chcąc upamiętnić życie i dorobek słynnego artysty, Trójka przygotowała kilka poświęconych mu audycji. Nie zabrakło również muzyki Komedy – w jego autorskim wykonaniu oraz w interpretacji innych artystów.
Audio
 • Jan Ptaszyn Wróblewski wspomina Krzysztofa Komedę (Zapraszamy do Trójki - ranek)
 • Michał Margański przedstawia krótką biografię Krzysztofa Komedy (Do południa/Trójka)
 • Jak wiele wiemy dziś o Krzysztofie Komedzie? (Do południa/Trójka)
 • Jaki był Krzysztof Komeda? (Dzień Komedy w Trójce)
 • Współpraca Krzysztofa Komedy z Romanem Polańskim (Dzień Komedy w Trójce)
 • Czy panuje moda na Komedę? (Dzień Komedy w Trójce)
 • Czy Andrzej Wajda nakręcił film o Krzysztofie Komedzie? (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
 • Muzyka Komedy na wielkim ekranie (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
 • Śmierć Krzysztofa Komedy (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
 • EABS w hołdzie polskiemu jazzmanowi (Koncert w Trójce)
 • Co świadczy o wyjątkowości Krzysztofa Komedy? (Klub Trójki)
Wystawa fotografii pt. Życie i twórczość Krzysztofa Komedy, autorstwa fotografika i dziennikarza Marka Karewicza
Wystawa fotografii pt. Życie i twórczość Krzysztofa Komedy, autorstwa fotografika i dziennikarza Marka KarewiczaFoto: PAP/Leszek Szymański

Już w porannym "Zapraszamy do Trójki" (godz. 6.00-9.00) można było wysłuchać rozmowy Michała MargańskiegoJanem Ptaszynem Wróblewskim – przyjacielem Komedy i muzykiem jego zespołów – o życiu i twórczości tego niezwykłego artysty.

W popołudniowym "Zapraszamy do Trójki", o godz. 18.40, wyemitowany został reportaż Jakuba Tarki pt. "Komeda – tchnienie wolności". – Krzysztof Trzciński ukończył studia medyczne i pracował w Klinice Laryngologicznej w Poznaniu. Już wtedy - pod pseudonimem Komeda - rozpoczął swoją największą przygodę z muzyką jazzową. Grał w różnych zespołach - do momentu, gdy w 1956 r. założył wspólnie z m.in. Janem Ptaszynem Wróblewskim – Sextet Komedy. Największy, międzynarodowy rozgłos przyniosła mu jednak muzyka filmowa, dziś będąca ważną częścią historii Dziesiątej Muzy. Jaki był prywatnie, jak pracował? – opowie o tym przybrany syn Komedy, a prywatnie malarz i fotograf – Tomasz Lach – mówił autor reportażu.

O godz. 20.05 w studiu im. Agnieszki Osieckiej rozpoczął się koncert EABS, czyli Electro-Acoustic Beat Sessions. Wrocławska supergrupa pod wodzą Marka Pędziwiatra zaprezentowała materiał z albumu "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" – w całości poświęconemu twórczości legendy jazzu. Znalazły się na nim wyselekcjonowane i nowocześnie zinterpretowane (jest tu hip-hop, jungle i drum'n'bass) utwory Komedy do etiud baletowych, filmów fabularnych, krótkich metraży, dokumentów, animacji oraz kompozycji ilustrujących wiersze polskich poetów. Za tę płytę EABS otrzymali nagrodę Mateusza Trójki 2017 w kategorii: "Wydarzenie jazzowe".

A wreszcie o godz. 21.05 w "Klubie Trójki" nadany został, we fragmentach, archiwalny wywiad z 1967 roku Magdaleny KonopkiKrzysztofem Komedą o jego drodze do środowiska jazzowego, początkach muzykowania i pierwszych publicznych występach. Autorka pytała w nim artystę m.in. dlaczego wybrał jazz nowoczesny, a nie tradycyjny i o problemy ze skompletowaniem kolejnych zespołów jazzowych. Nie zabrakło również takich wątków, jak współpraca z reżyserami Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Skolimowskim i rolę muzyki w filmie. W tej audycji pojawiła się również rozmowa Katarzyny Borowieckiej z Michałem Margańskim oraz Mariuszem Gradowskim – muzykologiem i dziennikarzem radiowej Dwójki, znawcą twórczości Komedy.

Ponadto przez cały dzień w Trójce można było usłyszeć wypowiedzi współczesnych polskich muzyków na temat Komedy, które nagrał i opracował Michał Margański.

Czytaj także

Osiecka o Komedzie: grał, jakby zgarniał na kupkę małe kurczaczki

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 12:26
Gdyby żył, skończyłby dziś 85 lat. - Przygodę z muzyką Krzysztofa Komedy warto zacząć od filmów - przekonuje Michał Margański.
rozwiń zwiń