X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przemysław Bluszcz czyta "Na nieludzkiej ziemi" Józefa Czapskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 12:00
– Nieczęsto na lekturę w Trójce wybieramy książki z literatury klasycznej. W ubiegłym roku, wraz ze słuchającymi nas, utworzyliśmy listę: "Sto książek na Stulecie Niepodległości". Przeczytaliśmy wówczas na nowo "Solaris" Stanisława Lema. Po roku, z listy tej wybieramy wspomnienia Józefa Czapskiego – mówi Barbara Marcinik, która zaprasza do wysłuchania jego dziennika "Na nieludzkiej ziemi".
Przemysław Bluszcz
Przemysław BluszczFoto: Polskie Radio

Czyta go w Programie 3 Polskiego Radia znakomity aktor Przemysław Bluszcz. Emisja pierwszego odcinka w poniedziałek 18 listopada około godz. 20.50.

Józef Czapski nazywany jest świadkiem wieku. Ten malarz, pisarz i żołnierz urodził się w 1896, a zmarł, mając prawie 100 lat, w 1993 roku. Podczas II wojny światowej więziony i internowany w obozach jenieckich w Związku Radzieckim, został zwolniony w 1941 roku na mocy układu Sikorski-Majski, a następnie wstąpił do formujących się na tamtych terenach Polskich Sił Zbrojnych, czyli Armii Andersa. Tuż po wyjściu na wolność z obozu NKWD w Griazowcu zaangażował się w poszukiwania zaginionych oficerów polskich z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Zaczął opisywać swoje doświadczenia z wędrówki przez Rosję Sowiecką, które ukazały się pod tytułem "Na nieludzkiej ziemi". W latach 80. do tego dzieła dołączone zostały dwie kolejne części: "Wspomnienia Starobielskie" (1943) oraz "Prawda o Katyniu" (1945). – My jednak wybraliśmy fragmenty tylko z tytułowej części tomu, wstrząsające świadectwo z pozostałych dwóch części pozostawiając indywidualnej lekturze – mówi Barbara Marcinik.

Barbara Marcinik i Przemysław Bluszcz Barbara Marcinik i Przemysław Bluszcz  Foto: Polskie Radio

"Na nieludzkiej ziemi" to chyba najmniej znana książka o tamtym czasie i tamtym zakątku Ziemi, ale nie można jej przeoczyć, myśląc o "Innym świecie" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i "Archipelagu Gułag" Aleksandra Sołżenicyna. To próba rzeczowego opisu poszczególnych etapów wędrówki z północy na południe, szlakiem tworzącego się wojska. Józef Czapski nie starał się tworzyć literatury na podstawie faktów, które "przerastały" swoją wymową literaturę. Są w tej książce fragmenty, które przerażają i wzruszają – zwłaszcza te dotyczące współwięźniów, których bezskutecznie Czapski poszukiwał oraz rozdziały opisujące ów nieludzki wymiar życia w wojennej Rosji Sowieckiej (głód, nędza). Są także wspomnienia z wcześniejszych doświadczeń wojennych autora – na przykład sprzed dwudziestu lat. Są szkice napotkanych ludzi i anegdoty zanotowane podczas tej wędrówki, jest wreszcie próba portretu generała Andersa.

– Do lektury zaledwie fragmentów tej książki zaprosiliśmy Przemysława Bluszcza, potrafiącego oddać "ducha" wspomnień Józefa Czapskiego. Lekturze będzie towarzyszyła muzyka Miłosza Wośki oraz Jana Suświłly – dodaje Barbara Marcinik, opiekunka artystyczna radiowej adaptacji "Na nieludzkiej ziemi", którą przygotowali również: Renata Szewczak, Janusz Deblessem i Jakub Sadowski.

Emisja "Na nieludzkiej ziemi" w 20 odcinkach w Trójce od poniedziałku do czwartku około 20.50.

(mat. prasowe)

Zobacz więcej na temat: Trójka