Letnie przesilenie na Scenie Teatralnej Trójki. W obsadzie: Maria Seweryn, Tomasz Karolak i Andrzej Mastalerz

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 08:25
Wyjątkowo dwa premierowe słuchowiska zaprezentuje już w najbliższą niedzielę 27 czerwca Program 3 Polskiego Radia. W programie wieczoru miniatury: "Aldwil" Mateusza Żaboklickiego z Andrzejem Mastalerzem w roli głównej oraz "Michał Anioł" Tomasza Mana z Marią Seweryn i Tomaszem Karolakiem w obsadzie. Emisja o godz. 20.05.
Anna Wieczur-Bluszcz i Mateusz Żaboklicki
Anna Wieczur-Bluszcz i Mateusz ŻaboklickiFoto: Wojciech Dorosz/PR

–  Przed nami pierwsze wakacyjne premiery na Scenie Teatralnej Trójki i… niespodzianka. Eksperymentujemy, tym razem prezentując dwa słuchowiska, gdyż są one radiowymi miniaturami – wyjaśnia Barbara Marcinik, która opiekuje się radiowymi adaptacjami słuchowisk w Programie 3 Polskiego Radia.

teatr 1200.jpg
Scena Teatralna Trójki - podstrona audycji

Nie byliśmy pewni, czy autorzy sztuk radiowych przyjmą naszą propozycję, by zmierzyć się z małymi formami dramatycznymi. Tymczasem spotkaliśmy się z entuzjastycznym przyjęciem projektu i powstały pierwsze jednoaktówki. Z założenia miały one być rodzajem humoresek, "dobranocek dla dorosłych", oczywiście najlepiej z tzw. dreszczykiem – dodaje publicystka kulturalna Trójki.

Na pierwszą niedzielę lata Trójka wybrała kostiumową stylizację, historyjkę z dawnych "czasów honoru". Ich autorem jest laureat Trójkowego Konkursu „Nasłuchiwanie. Gościnność” – Mateusz Żaboklicki. To "Łacinnik w teatrze", specjalizujący się w dziedzinie wynalazczości językowej.

Drugą miniaturę napisał i wyreżyserował Tomasz Man – autor wielu sztuk prezentowanych na Scenie Teatralnej Trójki, również laureat "Nasłuchiwania". Jego kameralny dramat małżeński mógłby zapoczątkować serię "małych scen małżeńskich", połączonych parą bohaterów, granych przez Marię Seweryn i Tomasza Karolaka. – Dramat jest przerażający, ale usatysfakcjonuje obdarzonych dużym poczuciem humoru i odpornych na groteskę – mówi autor. 

  • Mateusz Żaboklicki – "Aldwil"; reżyseria – Anna Wieczur-Bluszcz; realizacja – Paweł Szaliński; muzyka – Ignacy Zalewski; w rolach głównych: Andrzej Mastalerz, Waldemar Barwiński, Tomasz Borkowski, Kamil Pruban, Joanna Pach-Żbikowska, Adam Cywka.
  • Tomasz Man – "Michał Anioł"; realizacja – Andrzej Brzoska; opracowanie muzyczne – Tomasz Man; występują: Maria Seweryn, Tomasz Karolak.
  • Premiera w Trójce w niedzielę 27 czerwca o godz. 20.05.
  • Przed emisją spotkanie z twórcami – autorami sztuk oraz z reżyserką pierwszej miniatury – Anną Wieczur-Bluszcz.

Czytaj także

"Teatr Manekinów", czyli dawno, dawno temu...

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 21:00
Tak głęboko jeszcze nie sięgaliśmy do szaf ze starymi taśmami. Dawno, dawno temu, do lat 80., Teatr Polskiego Radia mieścił się w budynku przy Myśliwieckiej 3/5/7. Niewielu już dziennikarzy Programu 3 pamięta tamte studia, wtedy należące do najsłynniejszych studiów radiowych, jedynych w swoim rodzaju. W obecnej, od ponad 30 lat, siedzibie Teatru PR pracuje natomiast nadal kilku reżyserów oraz realizatorów dźwięku, którzy współtworzyli słuchowiska przy Myśliwieckiej. Należy do nich Waldemar Modestowicz, którego twórczości minifestiwal zorganizowaliśmy w maju na Scenie Teatralnej Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niesamowici "Niesamowici bracia Limbourg" na Scenie Teatralnej Trójki

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 21:00
Nie chcielibyśmy się powtarzać, ale… t a k i e g o słuchowiska jeszcze nie było.
rozwiń zwiń