"Czerwone i czarne" Stendhala. Premiera powieści na kanale "Radiobook"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 08:50
"Radiobook" to seria Polskiego Radia, w ramach której prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie. W tym tygodniu zachęcamy do wysłuchania najbardziej znanej powieści Stendhala pt. "Czerwone i czarne". Czyta Krzysztof Gosztyła (nagranie z 1984 roku).
Czerwone i czarne Stendhala na kanale Radiobook
"Czerwone i czarne" Stendhala na kanale "Radiobook"Foto: mat. promocyjne

Marie-Henri Beyle urodził się pod koniec XVIII wieku. Czytelnikom lepiej znany był pod pseudonimem literackim: Stendhal. Skupiał się przede wszystkim na rozwoju kariery wojskowej i dyplomatycznej. Pisał "przy okazji". Po rewolucji lipcowej w 1830 roku autor stacjonował w Trieście, gdzie pełnił rolę konsula francuskiego. To właśnie tam powstała powieść "Czerwone i czarne". 


audiobook 1200.jpg
Projekt "Radiobook"

"Czerwone i czarne" 

Powieść "Czerwone i czarne" po raz pierwszy została wydana w 1831 roku. Opowiada historię Juliana Sorela, który marzy o karierze oficerskiej. Po porażce Napoleona staje się to jednak nieosiągalne dla osób z niskich warstw społecznych. W swoim dziele Stendhal analizuje burzliwe losy i przeżycia bohatera. Ukazuje też francuskie społeczeństwo doby ponapoleońskiej i realistyczny obraz Francji czasów restauracji. Charakterystyczny dla twórczości Stendhala romantyczny indywidualizm połączony z postawą racjonalisty sprawił, że w 1864 roku powieść "Czerwone i czarne" została umieszczona w Indeksie ksiąg zakazanych.

Prezentowana w ramach projektu "Radiobook" wersja audio w tłumaczeniu Tadeusza Boya-Żeleńskiego, powstała w studiach Polskiego Radia w 1984 roku. Powieść czytał aktor teatralny, filmowy i telewizyjny oraz lektor, Krzysztof Gosztyła.Czerwone i czarne #01 | Stendhal Profil: Radiobook


Czytaj także:

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Jego celem jest prezentacja najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, czy Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania mniej popularnych z nich. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" czy "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z proponowanych pozycji.

Radiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr


kk/zch

Czytaj także

"Lalka" Bolesława Prusa nową pozycją na kanale "Radiobook" [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 07:10
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literatury polskiej i światowej - już po raz trzeci sięgamy po prozę żyjącego na przełomie XIX i XX wieku pisarza, dziennikarza i publicysty, Bolesława Prusa. Tym razem prezentujemy jego najwybitniejsze dzieło - "Lalkę". Czyta Jarosław Gajewski (nagranie z 2009 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook" - "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 07:37
W serii Polskiego Radia "Radiobook" - w ramach której prezentowane są w formie dźwiękowej najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie. Tym razem proponujemy pozycję "Znachor". Czyta Mieczysław Czechowicz (nagranie z 1980 roku).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premierowy "Radiobook": "Profesor Wilczur" T. Dołęgi-Mostowicza

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 19:00
Kolejna pozycja w serii Polskiego Radia "Radiobook" to powieść "Profesor Wilczur" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. To kontynuacja powieści "Znachor", którą prezentowaliśmy w ubiegłotygodniowym "Radiobooku". 
rozwiń zwiń