Premierowy serwis specjalny Polskiego Radia z okazji setnej rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 09:20
W sobotę 9 października wystartował multimedialny serwis internetowy przygotowany przez Polskie Radio w setną rocznicę urodzin Stanisława Różewicza – wybitnego poety, dramaturga, prozaika, ale również żołnierza Armii Krajowej. Pod adresem rozewicz.polskieradio.pl znaleźć można archiwalne nagrania rozmów z artystą, ale też wspomnienia bliskich i przyjaciół o Różewiczu. 
100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Serwis specjalny
100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Serwis specjalnyFoto: Polskie Radio

Serwis rozewicz.polskieradio.pl to dźwiękowa opowieść o najważniejszych wydarzeniach z życia oraz bogatej twórczości Tadeusza Różewicza (1921-2014): poety, który prowadził polską lirykę współczesną na nowe tory; dramaturga, który w poszukiwaniu nowych środków wyrazu rozbijał teatralne formy; prozaika piszącego o ludziach uwikłanych w wielkie i małe historie, a wreszcie żołnierza Armii Krajowej walczącego w partyzanckich oddziałach leśnych. Jest tu również Różewicz prywatny: gliwiczanin i wrocławianin, ojciec i dziadek.

Serwis składa się z siedmiu rozdziałów: "Różewicz prywatny", "Przed apokalipsą", "Wojna", "Narodziny poety", "Kartoteka i inne dramaty", "Odczytania", "Poeta odchodzi". Licznym radiowym nagraniom towarzyszą fotografie (pochodzące m.in. z archiwum prywatnego Państwa Różewiczów) oraz unikatowe teksty, opracowania i komentarze.

Tym, który przedstawia tę złożoną i fascynującą opowieść, jest przede wszystkim sam poeta – w serwisie rozewicz.polskieradio.pl znalazło się kilkadziesiąt fragmentów wywiadów (wspomnień, anegdot, refleksji), które Tadeusz Różewicz udzielił na przestrzeni wielu lat Polskiemu Radiu.

Obok podzielonych chronologicznie i tematycznie nagrań głosu poety, na stronie są również dźwiękowe opowieści tych, którzy Tadeusza Różewicza znali (osób z jego najbliższej rodziny, przedwojennego nauczyciela czy przyjaciół ze studiów), oraz badaczy i interpretatorów jego wielorodzajowej twórczości.

Jakim uczniem był Tadeusz Różewicz? Co pozostało mu w pamięci z czasów partyzantki? Dlaczego, jak mówił, nie miał szczęścia do warsztatów pracy? Których literatów cenił najbardziej? Jakim był dziadkiem? Co sądził o opiniach badaczy na temat jego twórczości? I jak sami znawcy opisywali jego nowatorstwo – wzbudzające podziw, wywołujące kontrowersje – w poezji i w dramacie?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań przynoszą nagrania zgromadzone w serwisie rozewicz.polskieradio.pl, który ma ogromną wartość poznawczą, biograficzną, ale również edukacyjną.

(mat. prasowe)

Czytaj także

"To zniszczenie teatru!". Tadeusz Różewicz kontra krytycy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 06:05
Sztuki Tadeusza Różewicza, dziś zaliczane do największych osiągnięć współczesnej dramaturgii, w chwili premiery spotykały się z niechęcią wielu recenzentów. Powstały dla uczczenia setnej rocznicy urodzin pisarza serwis rozewicz.polskieradio.pl to świetna okazja, by przyjrzeć się sporom wokół niektórych z jego dramatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podchorąży "Satyr". Tadeusz Różewicz jako partyzant Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 05:55
"Ocalałem / prowadzony na rzeź" – te słynne słowa Tadeusza Różewicza z tomu "Niepokój" wyrażają tragedię pokolenia poetów, z którego prawie nikt nie przeżył. W serwisie rozewicz.polskieradio.pl, powstałym na stulecie urodzin pisarza, przypominamy, że w walce z niemieckim okupantem Różewicz brał czynny udział – jako żołnierz i jako poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Różewicz. Dźwiękowa opowieść o Poecie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 06:00
Nowy serwis specjalny Portalu Polskiego Radia rozewicz.polskieradio.pl ma swoją premierę dziś, 9 października, w setną rocznicę urodzin poety.
rozwiń zwiń