Marcin Kowalczyk nagrodzony za "Jesteś Bogiem"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 17:29
Dla 50. laureata w historii nagrody im. Zbyszka Cybulskiego to szczególne wyróżnienie - Marcin Kowalczyk rolą "Magika" debiutował na dużym ekranie.
Aktor Marcin Kowalczyk (L) odebrał z rąk Macieja Stuhra (P) nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie Jesteś Bogiem. W centrum - Andrzej Kołodyński redaktor naczelny miesięcznika Kino. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w kinie Iluzjon. Warszawa, 21.01.2013.
Aktor Marcin Kowalczyk (L) odebrał z rąk Macieja Stuhra (P) nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie "Jesteś Bogiem". W centrum - Andrzej Kołodyński redaktor naczelny miesięcznika "Kino". Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w kinie Iluzjon. Warszawa, 21.01.2013.Foto: fot. PAP/Leszek Szymański

Nagrodę dla młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 21 stycznia w kinie Iluzjon - Muzeum Sztuki Filmowej w Warszawie.

Marcin Kowalczyk jest absolwentem Szkoły Teatralnej w Krakowie. W filmie "Jesteś Bogiem" w reżyserii Leszka Dawida wcielił się w rolę Piotra "Magika" Łuszcza, członka legendarnej Paktofoniki. W 2013 roku zobaczymy go w filmie Krzysztofa Skoniecznego "Hardkor Disko".

Wręczając nagrodę Maciej Stuhr przyznał, że w tym roku wybór laureata był szczególnie trudny, bowiem każdy z piątki nominowanych aktorów zasługiwał na nagrodę. Podobnego zdania był jej pomysłodawca prezes Fundacji Kino Jacek Cegiełka, który w Trójce opowiadał czym jest Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 

Podczas gali przyznano także nagrodę imienia Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową. Otrzymał ją prof. Tadeusz Lubelski za książkę "Historia niebyła kina PRL".
Patronem medialnym wydarzenia jest Program Trzeci Polskiego Radia.

W tym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego nominowani byli także:

- Agnieszka Grochowska - za role w filmach "Bez wstydu" i "W ciemności" ,

- Julia Kijowska - za rolę w filmie "W ciemności",

- Piotr Głowacki za rolę w filmie "80 milionów",

- Joanna Kulig za rolę w filmie "Sponsoring".
Nagrodę przyznało jury w składzie: Ewa Braun, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Andrzej Kołodyński, Bartosz Konopka, Maciej Stuhr.

(IAR/asz)

Czytaj także

"Już nigdy nikt nie będzie taką gwiazdą jak Cybulski"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 17:21
- Powracają przemyślenia o jego roli w polskiej wizji kina. Ta odwaga zawsze będzie inspirująca - mówi Piotr Głowacki, który za rolę w "80 milionach" dostał drugą w karierze nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 12:28
Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przyznała nominacje do kolejnej edycji Nagrody. Już wkrótce poznamy 50. laureata!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktorka o pracy w kanałach: zimno, brud...

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 12:02
- To zaciera się na szczęście trochę w pamięci, ale było zimno, mokro, brudno i stresująco - mówiła Julia Kijowska o pracy nad filmem Agnieszki Holland "W ciemności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grochowska: przejdę do historii jako najczęściej nominowana

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 13:13
- Niedługo ze względu na cezurę wieku to się skończy - mówi Agnieszka Grochowska, nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za role w filmach "Bez wstydu" i "W ciemności".
rozwiń zwiń