X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

MAJ NIEZALEŻNYCH - XX rocznica strajków majowych '88

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2008 16:02
Debata o postawach społecznych i wartościach Adamowicz - Gosiewski, koncert muzyki niezależnej, wystawy fotograficzna i plenerowa, happening, film dokumentalny – 20. rocznicy strajków w maju 1988 roku.
Audio

MAJ NIEZALEŻNYCH

XX rocznica strajków majowych '88

Gdańsk, 4 - 5 maja 2008

Obchody rocznicowe przygotowało Europejskie Centrum Solidarności we współpracy z Miastem Gdańsk, Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską i NSZZ "Solidarność".

Uroczystościom w 20-lecie historycznych wydarzeń towarzyszy wystawa fotograficzna POD PRĄD przygotowana przez Europejskie Centrum Solidarności, dokumentująca studenckie strajki na gdańskich uczelniach, którą będzie można oglądać już od 28 kwietnia (poniedziałek) na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.

Kontestacyjną postawę młodzieży wobec systemu komunistycznego w Polsce w bardzo charakterystyczny sposób wyrażała muzyka. Dlatego częścią obchodów 20-rocznicy strajków będzie koncert muzyki lat 80-tych, który nawiąże do atmosfery społeczno-politycznej tamtych lat. W koncercie MAJ NIEZALEŻNYCH wezmą udział zarówno gwiazdy polskiej sceny muzycznej lat 80-tych, takie jak VooVoo, Tomek Lipiński, Armia, czy Maciej Maleńczuk, jak również młodzi wykonawcy w repertuarze Republiki - Muchy i Jacka Kaczmarskiego - Habakuk. Nie zabraknie reprezentantów współczesnego nurtu muzyki zaangażowanej, do Gdańska przyjedzie kultowa już grupa z Ukrainy GreenJolly, której rozgłos przyniosła rewolucyjna piosenka Razom nas bahato. Koncert Maj Niezależnych odbędzie się w niedzielę 4 maja na dziedzińcu Politechniki Gdańskiej, poprowadzi go Zbigniew Hołdys, a komentarzem wzbogaci Jacek Fedorowicz.

Do wejścia na Politechnikę Gdańską w dniu 4 maja 2008 (ul. Narutowicza 11/12, Dziedziniec Północny, Dziedziniec Południowy - koncert muzyki niezależnej Maj Niezależnych) upoważnia bezpłatne zaproszenie do odebrania na wystawie Drogi do wolności, ul. Wały Piastowskie 24, Gdańsk, wtorek - niedziela, godz. 10.00-17.00.

Społeczny protest lat 80-tych miał charakter ponadregionalny. Europejskie Centrum Solidarności zaprosiło więc do współpracy przy organizacji uroczystości rocznicowych Łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który przygotował wystawę plenerową poświęconą powstaniu i działalności Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Europejskie Centrum Solidarności wzbogaciło ją o plansze ze szczegółową historią trójmiejskiego NZS. Wystawę Młodzież z partią ... się rozliczy! Niezależne Zrzeszenie Studentów 1980 - 1989 można oglądać od 4 maja na Długim Targu.

O wartościach, postawach moralnych i trudnych wyborach lat 80-tych dyskutować będą w poniedziałek 5 maja, podczas debaty publicznej na Uniwersytecie Gdańskim (Wydział Filologiczno-Historyczny), ówcześni przewodniczący i zastępca przewodniczącego Komitetu Strajkowego Paweł Adamowicz i Przemysław Gosiewski. Prezydent Miasta Gdańska i przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości opowiedzą o swoich doświadczeniach odwagi i lęku a także zmierzą się z zagrożeniem, jakim jest konformizm. Ich współdyskutantami będą studenci UG Jakub Szlachetko i Tomasz Snarski. Debatę POD PRĄD. Sens i nonsens nonkonformizmu 1988 - 2008 poprowadzi dziennikarz Dziennika Bałtyckiego Lech Parell.

Debatę poprzedzi odsłonięcie tablicy upamiętniającej studencki protest w maju 88' roku z udziałem Rektora UG i Prezydenta Gdańska jak również projekcja filmu Maj 1988 dokumentującego wydarzenia majowe, przygotowanego przez Europejskie Centrum Solidarności i Video Studio Gdańsk.

Poniedziałkowy happening Kulturalnego Kolektywu i Akademickiego Centrum Kultury w godzinach 10.00 - 15.00 pozwoli poczuć prawdziwą atmosferę studenckiego strajku. Na budynku Wydziału Filologiczno-Historycznego zawisną flagi i transparenty z postulatami studentów. Powołany zostanie Komitet Strajkowy. Wstrzymane zostaną zajęcia. Między wydziałami Filologiczno-Historycznym oraz Matematyki i Fizyki stanie profesjonalna scena muzyczna, na której zagrają trzy młodzieżowe zespoły: Lars, Etna i Pawilon. W budynku wydziału  uruchomiony zostanie nielegalny, przenośny punkt poligraficzny.

Szczegółowy program Maja Niezależnych na stronie http://www.ecs.gda.pl/page.php?id1=353

Czytaj także

Przyjedź "ogórkiem" zobaczyć warsztat Lecha Wałęsy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2010 08:26
Trwające godzinę wycieczki odbywać się będą pamiętającym czasy PRL-u zabytkowym autobusem "ogórkiem", a przewodnikami będą dawni pracownicy stoczni.
rozwiń zwiń