„Twoja klisza z Powstania”

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2009 00:42
„Twoja klisza z Powstania” to połączenie gry miejskiej i fotografii. W niekonwencjonalny i atrakcyjny sposób przybliżamy powstańczą rzeczywistość. 8 sierpnia o 12.00 w centrum Warszawy, już po raz trzeci, rozpocznie się wielkie widowisko.

W przestrzeni miejskiej odegrane zostaną sceny z życia Powstania. Tym razem wyruszymy śladami Harcerskiej Poczty Polowej, która działała od pierwszych dni Powstania. Uczestnicy gry wciągnięci zostaną w zagadkową fabułę - z aparatami w ręku wcielą się w role powstańczych fotoreporterów... 
 

Projekt „Twoja klisza z Powstania” związany jest z obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego. Celem „Kliszy” jest ożywienie przestrzeni miejskiej i przywołanie zdarzeń z roku 1944. Pierwsza edycja projektu odbyła się w sierpniu 2007 roku. Do gry zgłosiło się wtedy 800 osób. Zeszłoroczna edycja przyciągnęła jeszcze więcej osób, a gracze pokonali około 10 kilometrową trasę - zaczynając od pomnika Kopernika, przez Tamkę, Okólnik, Wilczą. W 2007 roku płonęła PAST-a, w zeszłym roku Nowym Światem jeździł czołg, dzięki czemu udało nam się wciągnąć w przestrzeń gry zupełnie przypadkowych przechodniów.
 

''

Jak w poprzednich latach postawiliśmy na nowe pomysły - na graczy czeka wiele nieprzewidzianych zadań, nietypowych sytuacji, zaskakujących wyzwań. Uczestnicy „Kliszy” będą mogli sprawdzić się w trudnych warunkach: presji czasu i zmieniających się okoliczności. W tym roku zapraszamy do wzięcia udziału w jednej z dwóch wersji gry. Przygotowaliśmy trasę indywidualną (dla wprawionych w boju) oraz trasę familijną (dla rodzin z dziećmi). Obie gry rozpoczną i skończą się w tym samym miejscu gwarantując wszystkim uczestnikom niezapomniane przeżycia.

Ponieważ naszą główną inspiracją była Poczta Polowa, wokół jej działań będą rozgrywać się kolejne zdarzenia i punkty gry. Uczestnicy będą podążać za listami wysłanymi do nich  z odległej przeszłości. Wśród zadań czekających na uczestników znalazły się m.in.: zdobycie powstańczego hasła, które obowiązywało 8 sierpnia w walczącej Warszawie, odnalezienie skrzynki z listami, wydrukowanie gazet i przeniesienie ich pod ostrzałem za barykadę.

Pierwsza edycja projektu odbyła się w sierpniu 2007 roku. Do gry zgłosiło się wtedy 800 osób. Inspiracją do fabuły były zdjęcia wykonane przez Eugeniusza Lokajskiego.  Do czasu rozpoczęcia gry była ona zagadką. Dodatkowymi elementami zaskoczenia był zainscenizowany pożar budynku PAST-y oraz akcja gaszenia pożaru.

Integralną częścią projektu jest konkurs na najlepsze zdjęcie wykonane podczas gry. Wszyscy uczestnicy mają możliwość zamieszczenia swoich zdjęć na stronie internetowej oraz wzięcia w nim udziału. W zeszłym roku w konkursie wzięło udział ok. 500 fotografii.

Szczegółowe informacje i materiały z poprzednich edycji gry znajdują się na stronie: http://www.klisza.1944.pl


Czytaj także

Komiksowo o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2008 06:36
Magiczny płaszcz, biały Arab i bezdomne koty w najnowszym komiksie o Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

64. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2008 11:01
Posłuchaj wpomnień Powstańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

(Roz)poznać stolicę

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2009 15:26
Kilkaset nieznanych fotografii Warszawy z lat 1939 - 1945 w najnowszym albumie Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń