V Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy 2008

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2008 08:38
Jeden z największych festiwali filmów żydowskich w Europie startuje w Warszawie po raz piąty. Kino Muranów gościć będzie autorów filmów fabularnych, dokumentalnych i animacji którzy zabiorą nas w daleką podróż biegnącą od czasów dawnej Polski a kończącą się na ziemiach dzisiejszego Iranu.

V Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy 2008
Termin: 22-27 kwietnia br.
Miejsce: Kino Muranów, ul. Andersa 1, Warszawa47 filmów konkursowych ubiegających się o nagrodę Warszawskiego Feniksa  podejmować będzie szeroko pojęty temat żydowski obejmujący historię Narodu Żydowskiego, współczesne życie młodych Izraelczyków, czy konflikt palestyńsko-izraelski.

Nie zabraknie też kina artystycznego, odważnego podejmującego temat żydowskiej muzyki, malarstwa czy innych  dziedzin sztuki inspirowanych spuścizną żydowskiej kultury.

Tak jak w latach ubiegłych na Festiwalu pojawią też się też filmy podejmujące zagadnienie religijności żydowskiej-ukazujące jej piękno, egzotykę, ale także problemy i obiekcje jakie budzi ona szczególnie wśród młodych Żydów starających pogodzić wierność przekazanej im Tradycji z realiami współczesnego życia.

Widzowie zobaczą filmy zrealizowane zarówno przez autorów polskich jak i Amerykanów, Izraelczyków, Belgów, czy Brytyjczyków co po raz kolejny jest dowodem na utrzymujące się zainteresowanie kulturą żydowską u twórców filmowych na całym świecie.

Gościem Honorowym festiwalu będzie wybitny reżyser i producent Janusz Morgenstern. W ramach retrospektywy jego twórczości zaprezentowane zostaną takie filmy jak:”  Jowita”, „Do widzenia Do Jutra”  „Ambulans” „Potem Nastąpi Cisza”„Trzeba Zabić Tę Miłość” czy „Żółty Szalik”.

Wydarzeniem szczególnym tegorocznego festiwalu będzie uroczysta premiera filmu „Meduzy” w reżyserii Etgara Kereta i Shiry Geffen, który w najbliższym czasie wejdzie na ekrany polskich kin.

Shira Geffen zaszczyci widzów zgromadzonych tego wieczoru w Kinie Muranów swoją obecnością.

Imprezą towarzyszącą pokazom filmowym będzie wystawa zdjęć w foyer Kina Muranów zatytułowana „Chalutzim”
będąca zapisem
wspomnień współcześnie żyjących pionierów którzy sześćdziesiąt lat temu zakładali Państwo Izrael. Wystawa jest zainspirowana filmem dokumentalnym autorstwa Marco Cavallarina i Marco Mensy.

Wstęp na pokazy konkursowe-wolny.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Żydowskie Motywy, Gutek Film, Media Kontakt

Projekt sfinansowany w ramach mecenatu Miasta St. Warszawy nad kulturą oraz przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Instytut Adama Mickiewicza

www.jewishmotifs.org