Festiwal EnergaCAMERIMAGE odbył się online."Minamata" filmem zamknięcia

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 09:00
28. edycja toruńskiego festiwalu EnergaCAMERIMAGE odbyła się wirtualnie. – Przeżyjmy atmosferę EnergaCAMERIMAGE 2020 w bezpiecznym od pandemii środowisku online i tam wspólnie cieszmy się filmowymi pokazami i spotkaniami z największymi twórcami światowego kina – napisał przed rozpoczęciem festiwalu jego dyrektor Marek Żydowicz. Wydarzenie odbyło się w dniach 14-21 listopada, a zamknęła je "Minamata" z Johnnym Deppem w roli głównej, któremu polscy kinomani przyznają Nagrodę Camerimage dla Aktora ze Szczególną Wrażliwością Wizualną.
Kadr z filmu Minamata
Kadr z filmu "Minamata"Foto: mat. prasowe

Niestety, ze względu na pogarszającą się sytuację związaną z pandemią COVID-19, aktor nie mógł przybyć osobiście do Torunia, a w zamian odebrał nagrodę zdalnie. Wirtualna obecność Johnny’ego Deppa była wymownym podsumowaniem corocznej celebracji piękna i różnorodności X Muzy, jaką jest nasz festiwal.

Sztuka filmowa potrafi doskonale naśladować zawiłe ścieżki prawdziwego życia, a tworzone w jej ramach opowieści oddziałują na emocje i intelekt widzów z różnych regionów świata. Sztuka filmowa potrafi jednak również podnosić żmudną codzienność do artystycznej potęgi, naświetlać mroki ludzkiej natury w taki sposób, że w fikcyjnych historiach złożonych z ruchomych obrazów rozpoznajemy siebie samych. To zaledwie kilka z licznych społeczno-kulturowych refleksji, którymi reżyser Andrew Levitas dzieli się w swoim drugim pełnometrażowym filmie "Minamata". Opowiada w nim porywającą i zarazem przerażającą historię prywatnej wojny wytoczonej przez legendarnego amerykańskiego fotoreportera W. Eugene’a Smitha korporacji, której lekceważący stosunek do reguł bezpieczeństwa skutkował zatruwaniem toksyczną rtęcią rzeki przepływającej przez japońskie miasto "Minamata". Artystyczna wściekłość Smitha spowodowała, że trwające całymi dekadami cierpienie mieszkańców zostało uwiecznione na fotografiach, które obiegły cały świat, a dzięki artystycznym zdjęciom Benoît Delhomme’a Minamatę czeka ten sam los.


Johnny Depp Johnny Depp

Napisać, iż Johnny Depp stał się przed kamerami W. Eugene’em Smithem, byłoby ogromnym niedopowiedzeniem. Aktor dosłownie zniknął w tej roli, opierając się na archiwalnych zapisach, ale także nasączając słynnego fotografa własną osobowością, którą dzielił się już z dziesiątkami innych swoich postaci. Od czasów przełomowej roli w "Edwardzie Nożycorękim" Tima Burtona po kreacje w "Minamacie" oraz kręconej przez Davida Yatesa trzeciej części serii "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć", gdzie wcielił się w arcyłotra Gellerta Grindelwalda, Johnny Depp wykreował wielu pamiętnych bohaterów filmowych. Stworzywszy galerię różnorodnych postaci, zyskał zasłużenie reputację aktorskiego kameleona, który jest w stanie stawić czoła każdemu wyzwaniu rzuconemu przez reżyserów, scenarzystów, kostiumografów i charakteryzatorów. Był uosobieniem romantycznego ideału w "Don Juanie DeMarco" Jeremy’ego Levena, ikonicznym gangsterem Johnem Dillingerem we "Wrogach publicznych" Michaela Manna, zarażającym entuzjazmem marnym reżyserem Edwardem D. Woodem Jr. w "Edzie Woodzie" Tima Burtona i strasznym kryminalistą Jamesem ‘Whiteyem’ Bulgerem w "Pakcie z diabłem" Scotta Coopera.

Świat pokochał Johnny’ego Deppa za ekranową wariację na temat osobowości ekscentrycznego dziennikarza Huntera S. Thompsona w "Las Vegas Parano" Terry’ego Gilliama, a także za kreację szalonego i uroczo zawadiackiego pirata Jacka Sparrowa (wróć, kapitana Sparrowa!) w "Piratach z Karaibów: Klątwie Czarnej Perły" Gore’a Verbinskiego. Nasz laureat Nagrody Camerimage dla Aktora ze Szczególną Wrażliwością Wizualną był za tę rolę po raz pierwszy w karierze nominowany do Oscara. Kolejne nominacje dostał za "Marzyciela" Marca Forstera, w którym wcielił się w Sir Jamesa Mathhew Barriego, twórcę postaci Piotrusia Pana, oraz za odważny występ w makabrycznie zabawnym "Sweeneyu Toddzie: Demonicznym golibrodzie z Fleet Street" Tima Burtona.

Moglibyśmy wymienić mnóstwo innych pamiętnych ról Johnny’ego Deppa, za sprawą których aktor zyskał przychylność miłośników kina na całym świecie, jednak tego nie zrobimy. Wszyscy wiecie, za które kreacje kochacie Johnny’ego Deppa i którymi wpłynął na wasze postrzeganie kina. Dość podkreślić, iż jest to aktor o wielu obliczach i osoba niezwykle wyczulona na piękno języka wizualnego filmu, a zatem jeden z tych niezwykłych artystów, których z przyjemnością nagradzamy za ich wkład w rozwój X Muzy. 


(mat. prasowe)

Zobacz więcej na temat: Trójka