II Największa Góralska Majówka w hołdzie Janowi Pawłowi II

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 15:00
Już 24 lipca 2021 roku, na błoniach w Rabie Wyżnej, podczas dorocznego wydarzenia II Największej Góralskiej Majówki w Polsce, będzie można wysłuchać  koncertu największej góralskiej kapeli Małej Armii Janosika.
Zdjęcie plakatu z Janem Pawłem II, który wywieszono w Rzymie podczas beatyfikacji papieża
Zdjęcie plakatu z Janem Pawłem II, który wywieszono w Rzymie podczas beatyfikacji papieżaFoto: shutterstock

Tegoroczna Największa Góralska Majówka będzie hołdem złożonym Janowi Pawłowi II z okazji jego 101. rocznicy urodzin. Organizatorzy pragną tym widowiskiem ponownie podziękować Ojcu Świętemu za jego pontyfikat, który towarzysząc nam po dzień dzisiejszy zarówno w modlitwie, jak i codzienności, odbił swoje piętno na życiu kilku pokoleń Polek i Polaków. Wyrazem wdzięczności za służbę Jana Pawła II jest również najnowsza płyta Małej Armii Janosika pt. "Jan Paweł II – Przyjaciel Podhalańskiej Ziemi".

Tradycja organizowania "Majówek" dla Jana Pawła II ma swój początek w 2020 roku w Rabie Wyżnej kiedy to, mimo trudności organizacyjnych związanych z pandemią, spotkała się ona z ogromnym zainteresowaniem i życzliwym odbiorem. Ludzie, przybywający na to wydarzenie z całego kraju, nadali "Majówce" ogólnopolski potencjał przekonując tym samym, że to osobliwe muzyczne wydarzenie zakorzenia się w kulturze regionu, natomiast w aspekcie duchowym wykracza poza utarte schematy i nakreślone granice.

Mała Armia Janosika, na którą składa się 180 osób – głównie dzieci i młodzieży, swoją pasją do muzyki ludowej Podhala, ludowymi strojami oraz instrumentami nadaje "Majówce" góralską formę, która czyni to widowisko niepowtarzalnym. Energia muzyki góralskiej i utwory rozrywkowe przeplatane z pieśniami papieskimi i patriotycznymi, w folkowej, ludowej i nowoczesnej aranżacji, to nietuzinkowy repertuar, który z łatwością zapadnie w pamięci i sercu. Wszystko to okraszone homiliami, sentencjami i wierszami pozwoli raz jeszcze przywołać wspomnienia związane z Janem Pawłem II. Wspomnienia, które ponownie przypomną o Jego pielgrzymkach do Polski, miłości do gór, przyrody i ludzi.

II Największą Góralską Majówkę w Polsce rozpocznie odśpiewanie pieśni majowych po góralsku, po których odbędzie się koncert Małej Armii Janosika promujący najnowszą płytę pt. "Jan Paweł II – Przyjaciel Podhalańskiej Ziemi". Po wysłuchaniu koncertu będzie można obejrzeć animację opowiadającą o pontyfikacie Jana Pawła II, która wyświetlona zostanie na kościelnej elewacji. Wydarzenie zostanie zakończone Apelem Jasnogórskim oraz rozpaleniem góralskiej watry.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, które już na stałe wpisało się w kalendarium życia Raby Wyżnej i Podhala. Pragniemy, aby nasza "Majówka" stała się żywym pomnikiem hołdującym Wielkiemu Polakowi. Niech słowa Jana Pawła II będą wiecznie żywe, a ukochana przez Niego muzyka góralska niech wybrzmiewa w sercu każdego z nas.

(mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: Trójka patronat Jan Paweł II