Paweł Huelle -"Śpiewaj ogrody". Nową powieść w Trójce czytają autor i Jan Englert

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 18:46
Długo oczekiwana powieść Pawła Huelle, której bohaterką jest "piękna Gretchen”, ostatecznie otrzymała tytuł zaczerpnięty z wiersza. Rozszyfrowanie źródła cytatu znajdziemy w niej.
Audio
Barbara Marcinik i Jan Englert w studiu Trójki
Barbara Marcinik i Jan Englert w studiu Trójki Foto: K. Goleniewska/ PR

Na czas rozmowy w Trójce z Pawłem Huelle zostawiłam także wyjaśnienie, dlaczego tytuł pierwotny, do którego przywykliśmy (wielbiciele i badacze twórczości Pawła Huelle) – "Piękna Gretchen" - pozostał jedynie tytułem roboczym. Kiedy rozpoczynamy emisję fragmentów tej powieści, od jej ukazania się dzieli nas jeszcze miesiąc, stąd, nie chcę i nie powinnam ujawniać jej sekretów.

Dla porządku, przypomnę, że jest to piąta powieść Pawła Huelle. Od jego debiutu powieściowego w 1987 roku, kiedy to wydany był "Weiser Dawidek", minęło 26 lat. W tym czasie ukazały się: "Mercedes Benz", "Ostatnia Wieczerza" i "Hans Castorp". Nic dziwnego, że w takim napięciu oczekiwaliśmy powieści kolejnej, choć ukazywały się tomy opowiadań i tom esejów gdańskiego pisarza, tom poezji, a także realizowane były jego sztuki i scenariusz filmowy.

/

"Śpiewaj Ogrody" nie jest powieścią łatwą w głośnej lekturze, choć klasyczną, to jednak mającą skomplikowaną konstrukcję. Łatwo pogubić się, słuchając. Została – szczęśliwie - zrealizowana przez nas dzięki dotacji z Narodowego Instytut Audiowizualnego i dzięki temu, będziemy mogli wracać do jej kolejnych fragmentów, gdyż zostaną one zamieszczone na stronach ninateka.pl .

 

Tym, co - bardzo atrakcyjne, dla słuchającego, są na przykład nie mające sobie równych, opisy Kaszub, Gdańska, nade wszystko pewnych zakątków starej Oliwy. Tym, co szczególnie trudne – odniesienia do muzyki, Schuberta, Wagnera. Są tu świetne obrazki rodzajowe, jedyne takie w naszej literaturze "ogólnonarodowej” "rozmówki” polsko – kaszubskie, wyraziste typy bohaterów.

Paweł
Paweł Huelle

 

Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie i łatwo odnajdziemy tu wątki autobiograficzne, stąd nie mogłam odmówić sobie zaproszenia do naszej lektury samego autora. Narracja prowadzona jego głosem płynnie przechodzi w tę, w wykonaniu aktora. Nasze zaproszenie przyjął pan Jan Englert . O udostępnienie nam swojej muzyki poprosiliśmy Jana Kantego Pawluśkiewicza , choć sięgnęliśmy także min. po muzykę teatru Derevo. Reżyserię dźwięku powierzyliśmy Andrzejowi Brzosce – mistrzowi z Teatru Polskiego Radia.

Paweł
Paweł Huelle i Baszka Marcinik

 

Startujemy w okresie przedświątecznym, zatem emisja naszego "serialu” nie będzie ciągła, ale urokowi przed -premiery trudno było się oprzeć. Pierwsi będziemy mieli szansę poznać tę powieść.

Zapraszamy:

Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Mateusz Patyk, Wojciech Dorosz.

Od poniedziałku do czwartku, o 20.50.

Wydawnictwo Znak i "Trójkowy Znak Jakości”.

/

Wraz z redakcją kwartalnika artystycznego "BLIZA" serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Pawłem Huelle przy okazji premiery jego najnowszej powieści "Śpiewaj ogrody" .
Spotkanie odbędzie się 14 stycznia 2014 roku o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki ( Sopot , Plac zdrojowy 2).
Prowadzenie: Barbara Marcinik (Polskie Radio PR 3)