Bogusław Linda czyta "Wschód" Andrzeja Stasiuka

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 13:27
Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka jest jego kolejną literacką podróżą na wschód, tym razem - do źródeł systemu komunistycznego. Pisze w niej, że, kiedy był dzieckiem, nie wiedział, że żyje w komunizmie (tę niewiedzę dzieliliśmy z nim wszyscy: dziewczęta i chłopcy z tamtych lat).
Bogusław Linda czyta powieść Wschód Andrzeja Stasiuka
Bogusław Linda czyta powieść "Wschód" Andrzeja StasiukaFoto: Katarzyna Goleniewska/PR

"Wschód" - znów - podobnie, jak pozostałe książki Andrzeja Stasiuka, zanurzony jest w jego biografii i – stanowi to jedną z tych cech jego pisarstwa, którą lubimy najbardziej. Cenimy bowiem autentyczność, obok swoistej językowej szarży i ironii, współgrających z momentami czystej liryki. We "Wschodzie" męski świat, pachnący "niskooktanowym paliwem" spotyka się z uniwersum, którego potęgę i urodę potrafi autor oddać za pomocą stylu niemalże elegijnego. Podróż, którą odbywamy wraz z autorem prezentowanej książki, odbywa się w różnych czasach i trzeba być uważnym, udając się w nią, bo autor je "podstępnie" wzajemnie przeplata. To samo czyni z odwiedzanymi po drodze krainami. Spotyka np. wielkie cielsko Rosji z miniaturową ojczyzną nad Bugiem, Irkuck ze wschodnią Warszawą.

Bogusław
Bogusław Linda w Trójce fot. Katarzyna Goleniewska/PR

Do głośnej lektury w Trójce zaprosiliśmy Bogusława Lindę. W tej roli jeden z najsłynniejszych polskich aktorów u nas debiutuje i pokazuje się od strony, której - może - jeszcze nie znamy.
Niespodzianka - nie będzie ani muzyki z tamtych, ani - tym bardziej - radzieckich pieśni. Spróbujemy tym samym nadać naszej lekturze uniwersalny wymiar. Czy nam się to uda, sprawdzimy.
Od poniedziałku do czwartku o 20.50.
Niespodzianka druga - w odcinku zwanym "zerowym" - 29 września!
Niespodzianka trzecia - głos Bogusława Lindy będzie od czasu do czasu napotykał głos Andrzeja Stasiuka (zarejestrowany podczas rozmowy Michała Nogasia z autorem "Wschodu" w Wołowcu)
Zapraszamy:
Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Mateusz Patyk, Wojciech Dorosz i Andrzej Brzoska - reżyser dźwięku.
Książkę opublikowało Wydawnictwo Czarne.