Talenty Trójki. Justyna Mędrala: węgiel ma mnóstwo znaczeń

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 14:41
- Ciągle poszukuję, znajduję nowe koncepcje, które mnie coraz bardziej przerastają. Bo mając doświadczenia z większymi instalacjami, wymyśla się coraz więcej coraz trudniejszych technicznie rzeczy - mówi Justyna Mędrala, artystka nominowana do nagrody "Talenty Trójki" w kategorii "Sztuki wizualne".
Audio
  • Talenty Trójki. Justyna Mędrala: węgiel ma mnóstwo znaczeń (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
Talenty Trójki. Justyna Mędrala: węgiel ma mnóstwo znaczeń

Justyna Mędrala jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z 2013 roku. W tym roku rozpoczęła studia doktoranckie na macierzystej uczelni. Swoją pracę doktorancką realizuje w węglu.

Laureaci Talentów Trójki o twórczości i tym, co ważne w sztuce >>>
- Artystyczne poszukiwania rozpoczęłam od rysunku. Bardzo dużo rysowałam, będąc w liceum plastycznym. Później, gdy byłam studentką grafiki, rysunek wciąż był moim obszarem poszukiwań. Na trzecim roku studiów stworzyłam cykl prac, które były dla mnie inspirującym początkiem do dłuższej pracy nad projektem. Postanowiłam, że dyplom również będę realizowała rysunkowo. Miałam potrzebę rozwinięcia pracy o działanie przestrzenne. Wymyśliłam instalacje, która byłby rozszerzeniem rysunków robionych na formacie A4 - opowiada artystka w "Radiowym domu kultury".

Talenty Trójki - wszystko o plebiscycie>>>

Według niej rysunki miały przedstawiać teksty paranaukowe. - Miały wyglądać, jak sfabrykowany dokument albo wycinki z gazet, które kolekcjonuje jakiś szalony naukowiec. Zaczęłam robić próby z różnymi materiałami: aluminium, tekturą. Stwierdziłam, że najlepiej wygląda węgiel. Okazało się, że węgiel ma mnóstwo znaczeń, czerń ma mnóstwo znaczeń - podsumowuje.

(mp, ei)

Czytaj także

Talenty Trójki. Wiktor Loga-Skarczewski: Nabrałem rozpędu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 19:48
Jeden z najmłodszych członków zespołu artystycznego Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Urodził się w Katowicach w 1985 roku. Studiował na Wydziale Aktorskim krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talenty Trójki. Jan P. Matuszyński - przesiąknięty kinem od dziecka

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 15:20
Twardo stąpający po ziemi rzemieślnik, który przeszedł wszystkie stopnie filmowego wtajemniczenia i znalazł w gronie finalistów konkursu Talenty Trójki w kategorii "Film". Gościem audycji "Fajny film" był Jan P. Matuszyński, autor pełnometrażowego dokumentu "Deep Love".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talenty Trójki. Aga Woszczyńska: nie nakręciłam filmu pokoleniowego

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 17:00
Domeną Agi Woszczyńskiej jest kino, w którym można opisać i zanalizować ludzkie emocje. Taki jest film "Fragmenty", którym zwróciła uwagę jurorów konkursu Talenty Trójki. W rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim reżyserka opowiada o kulisach tej produkcji i planach jej promocji w najbliższym czasie.
rozwiń zwiń