Totart i Pierony

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 11:50
Wybuchowa mieszanka!
Audio
Fragment z filmu TOTART, czyli odzyskiwanie rozumu
Fragment z filmu "TOTART, czyli odzyskiwanie rozumu"Foto: Jacek Piotrowski/mat. promocyjne

A zacznęliśmy tradycyjnie - od telefonicznego skrótu! Agnieszka Obszańska dzwoniła do Gdańska, Opola i Wrocławia.

''Zajrzeliśmy do Katowic. "Antologia" była, jest i będzie jednym z najczęściej powtarzanym w tym roku przez miłośników dobrej lektury słowem. W pierwszym kwartale cieszyło nas "100/XX" pod redakcją Mariusza Szczygła, teraz nie można nie zauważyć „Pieronów”, zbioru tekstów o Śląsku, wyboru których dokonali Lidia Ostałowska i Dariusz Kortko.
Pracowali nad tą książką dwa lata. Przeczytali wszystkie dostępne im teksty reporterskie (i nie tylko) i na ponad sześciuset stronach zdecydowali się pokazać ponad sto lat skomplikowanych losów Śląska i Ślązaków. W dwunastu rozdziałach zamknęli opowieści od czasów, gdy Katowice stały się "Małą Ameryką" (II połowa XIX wieku) do chwili, gdy padł mur w Berlinie, a na terenie aglomeracji katowickiej/śląskiej rozpoczęły się przemiany – jak i w całej Polsce – społeczne, gospodarcze i ustrojowe.
Książka ukaże się 18 listopada z Trójkowym Znakiem Jakości. A w tym wydaniu "Radiowego Domku Kultury" Ostałowska i Kortko opowiedzieli Michałowi Nogasiowi - w gościnnym studiu Radia Katowice – o antologii i o niektórych zawartych w niej tekstach.

Zajrzeliśmy do Gdańska! Czekał tam na nas Paweł Paulus Mazur - artysta totalny, wielu dziedzin - rysownik, muzyk, poeta, performer. Jeden z bohaterów filmu "TOTART czyli odzyskiwanie rozumu". Dokument Bartosza Paducha od 21 listopada zagości w kinach studyjnych. To świetnie opowiedziana, trzymająca w napięciu próba opisania czym był TOTART. Opisania wychodzącego poza encyklopedyczne formułki. W przypadku artystycznych formacji, tworzonych przez wielu ludzi,  taka próba prawie zawsze skazana jest na pewną ułomność. Warto zapoznać się z listem otwartym Zbigniewa Sajnóga do autorów filmu aby poszerzyć sobie obraz.

na FB jesteśmy 24/7

szydłowska&obszańska&nogaś

***

Tytuł audycji: Radiowy Dom Kultury

Prowadzili: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś

Data emisji: 15.11.2014

Godzina emisji: 12.05