Grzejnik!

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 11:29
Tym razem w audycji grzaliśmy się w miłym towarzystwie! Marek Dyjak, Janusz Prusinowski, Bryce Dessner, Ola Bilińska - odwiedzili nas w studiu. Książki, wydarzenia, dużo muzyki!
Audio
  • Marek Dyjak, Janusz Prusinowski, Bryce Dessner, Ola Bilińska o swojej twórczości (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
Grzejnik
Foto: mat.wydawcy

Zaczęliśmy od przeglądu wydarzeń w telefonicznym skrócie! I tu niespodzianka - Agnieszka Obszańska bardzo daleko, dzwonił Michał Nogaś! A zadzwonił do Olsztyna, Bytomia i Kielc.

Zanim Michał wyruszył do Krakowa, na galę nagród Mediatory 2014 opowiedział nam jeszcze o książce - "Modernizm zapoznany. Architektura Poznania 1919-1939". Autor - Szymon Piotr Kubiak - "przedstawia pełną panoramę przemian w architekturze miasta od powstania wielkopolskiego do wybuchu II wojny światowej. Oprócz gmachów dobrze znanych, takich jak Wyższa Szkoła Handlowa, Dom Żołnierza czy PKO, autor prezentuje projekty zapomniane, między innymi Dom Powstańca, Wyższą Szkołę Pielęgniarek czy prewentorium dziecięce w Kiekrzu – młodzieńczy projekt Macieja Nowickiego."

Odwiedził nas "Polizany przez Boga" Marek Dyjak. "Polizany przez Boga" to tytuł książki, w której artysta odpowiada na pytania Arkadiusza Bartosiaka i Łukasza Klinke.

Autorzy o książce: "Marek Dyjak to arsenał amunicji. Zadając kolejne pytania, otwierające szczelnie pozamykane skrzynie ze wspomnieniami, nigdy nie wiedzieliśmy na co trafimy, ale zawsze mieliśmy pewność, że będzie wybuchowo. Wszyscy myślą, że Dyjak to świetny wokalista, rasowy pijak i niedoszły samobójca. My staraliśmy się odnaleźć prawdziwą naturę Marka, tę mniej znaną i oczywistą. Wrażliwego człowieka skrytego pod maską prostolinijności, pogodnego faceta w przebraniu depresyjnego mruka i radykalnego komentatora rzeczywistości, którego metafor nie przebiją najwięksi poeci. Mamy nadzieję, że czytając tę książkę, zbliżą się Państwo do prawdziwego Marka."

Naszymi gośćmi byli także Ola Bilińska - artystka wielu instrumentów, związana z zespołem Babadag i Małgorzata Krzanowska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Opowiedzieliśmy o przepięknej płycie "Berjozkele", delikatnej i wzruszającej - także- za sprawą wykonania! Zapadającej w duszę! Cytując opis oficjalny :

- Ola Bilińska sięgnęła po pieśni żydowskie, trwające z pokolenia na pokolenie dzięki ustnemu przekazowi. Od wieków pierwszą osobą "opowiadającą świat" nowo narodzonemu dziecku była matka, nucąca kołysanki, śpiewem tuląc je do snu. Zapadały one głęboko w duszę, towarzysząc przez całe życie, budząc wzruszenie i nostalgię.

Naszymi gośćmi byli także Janusz Prusinowski i Bryce Dessner. Ten pierwszy wpadł by zaprosić na trwające właśnie Jesienne Mazurki. Z Bryce'em rozmawiałam kilka miesięcy temu (A.S) - na temat utworu, którego światowa premiera w sobotę wieczorem w Warszawie. To "Reponse Lutoslawski". Wykonanie utworu będzie częścią wspaniałego koncertu w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

Mamy także kolejne odcinki w naszych cyklach - spotkaliśmy się z Anną Dudzińską, spotkaliśmy się z Wojtkiem Włodarczykiem!

na FB 24/7

do usłyszenia!

szydłowska&nogaś

Czytaj także

RDK: architektura, kino, muzyka i… domino!

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 11:59
Kim byli Lachert i Szanajca? Czy dziś pamiętamy o „architektach awangardy”? Co słychać na festiwalach w Gdyni i Krakowie? Dlaczego warto poznać Abchazję? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieliliśmy w Radiowym Domu Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Dyjak: bardzo głęboko z serca

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 15:00
- Praca nad książką to były wielkie emocje, aż do ostatniego zdania. W tym czasie opiekowałem się też chorą mamą, opowieść została dokończona po jej śmierci - mówi Marek Dyjak.
rozwiń zwiń