Milion słów

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 14:01
Targi Książki w Londynie - Bonowicz kontra Waglewski - Tadeusz Kantor - Tymon Tymański - Natalia Niemen - Wiosna Filmów
Fragment okładki płyty Niemen mniej znany Natalii Niemen
Fragment okładki płyty "Niemen mniej znany" Natalii NiemenFoto: mat. promocyjne

qstns.jpg

Zaczynamy polecamy! Agnieszka Obszańska poleca zanurzenie się w głębokie wody muzyki zaproponowanej przez tajemniczo brzmiącego OONDOODa! Kim jest? Póki co, wie to tylko Wojtek Kucharczyk z MIK MUSIC! Ja to brzmi? Wystarczy sięgnąć po płytę QSTNS? Any questions? Agnieszka Szydłowska zaczytana w "Jeszcze wszystko będzie możliwe", czyli rozmowę Wojtka Bonowicza z Wojtkiem Waglewskim. Wciągająca lektura a do tego nie tylko dla miłośników muzyki pana WW. 

Tu można posłuchać pierwszej godziny audycji>>>

Tu można posłuchać drugiej godziny audycji>>>

Dużo muzyki i wspaniali muzyczni goście! Odwiedziła nas Natalia Niemenktóra wydała (w lutym) płytę zatytułowaną "Niemen mniej znany". Tytuł mówi dużo, ale mamy apetyt na więcej! Potrzeba przypominania słuchaczom utworów Czesława Niemena spoza - nazwijmy to umownie - wielbionego kanonu dojrzała już kilka lat temu, płyta jest zwieńczeniem tej pracy.

Bonowicz_Wagiel_250.jpg

Twórczość Czesława Niemena nie zasługuje na zamknięcie w szufladzie z przebojami w stylu "Pod papugami" czy "Dziwny jest ten świat".

Naszym gościem był także Tymon Tymański, który ze swoimi Tranzystorami wydał album "Zatrzymaj wojnę". Ta antywojenna wypowiedź zbudowana została z utworów różnych autorów. Mamy tu zarówno Siekierę i "Idzie wojna" jak i Brylewskiego, Okudżawę czy Ciechowskiego. Utwór tytułowy skomponował Tymon Tymański. Czy świat bez wojen to szczyt naiwności? A może jednak realne jest jej zatrzymanie?

Zaglądamy do krakowskiej Cricoteki na wystawę "Biel kolorem śniegu. Tadeusz Kantor i Artyści z kręgu Cricot 2. Rzym 1979". W roku obchodów 100-lecia awangardy w Polsce Cricoteka przypomina pokaz prac Tadeusza Kantora i artystów z kręgu Cricot 2, który odbył się w 1979 roku się w Palazzo delle Esposizioni w Rzymie. Bezpośrednim impulsem do przywołania tych wydarzeń stała się nieznana dotąd dokumentacja rysunkowa planów wystawy, zachowana w archiwum Achille Perillego. Po wystawie oprowadza nas Natalia Zarzecka - dyrektorka Cricoteki.

zatrzymaj wojne 250.jpg

Jan Niebudek opowiada nam o londyńskich Targach Książki. Michał Margański przypomina o festiwalu Wiosna Filmów. Agnieszka Obszańska w telefonicznym skrócie biegnie przez Łódź, Bielsko- Białą Wrocław. Katarzyna Cygler o Niezależnej Scenie Młodych Polskiego Radia.

na FB jesteśmy 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka SzydłowskaAgnieszka Obszańska, Michał Margański, Anna Dudzińska
Data emisji: 18.03.2017
Godzina emisji: 12.13

mp